Podle francouzské ústavy právě uplynula doba, po které může tamní prezident Emmanuel Macron opět vyhlásit předčasné volby. Jenže když to udělal naposledy po neúspěchu svých centristů ve volbách do Evropského parlamentu, francouzské Národní shromáždění (dolní parlamentní komora) se rozdělilo na tři politické bloky, kde nejsilnější pozici získalo Národní sdružení Marine Le Penové, vprostřed se ocitli Macronovi centristé a nalevo sjednocená levice. A tyto tři bloky jen těžko hledají ochotu ke spolupráci.
Server Politico v této souvislosti klade otázku, zda Macron zariskuje podruhé. Poprvé ho risk rozhodně politicky neposílil, ale jeho kabinet je momentálně ponořen tak hluboko v různých problémech, že pokušení sáhnout k dalším předčasným volbám se může ukázat jako až příliš lákavé.
Někteří Macronovi spolupracovníci navíc Macrona popisují jako člověka, který opouští kasino s téměř prázdnými kapsami, ale pln přesvědčení, že příště určitě zvítězí.
S podobným přesvědčením prý přistupoval k nápadu vypsat předčasné volby i posledně. Tehdy byl prý přesvědčen, že se levice nedokáže v tak krátkém předvolebním čase sjednotit, věřil také, že jeho centristé si nepovedou tak špatně a především se prý domníval, že bude lepší mít hvězdu Národního sdružení Jordana Bardellu v křesle premiéra, než v roce 2027 Marine Le Penovou v křesle prezidentky.
Jenže Bardella nakonec nezískal tolik sil, aby usedl do premiérského křesla, a levice se dokázala dohodnout na spolupráci mnohem dřív, než si Macron dokázal představit.
Další Macronovou slabinou prý je, že se rozhoduje na poslední chvíli, takže si takřka nikdo nemůže být až do posledního okamžiku jist, co prezident vlastně udělá.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák