AOPK: Sokolí rok - letos v Jeseníkách vyvedli nejméně 29 mláďat

16.06.2017 14:21

Letos opustilo hnízda v Jeseníkách nejméně o jedenáct sokolů více než vloni a téměř stejný počet, jako v rekordním roce 2014. Tehdy zdejší sokoli vyvedli 31 mláďat. Už třetím rokem je průběh hnízdění na většině míst monitorován pomocí fotopastí. Díky nim se ochránci přírody mohou dozvídat nejrůznější zajímavosti ze života těchto vzácných opeřenců.

AOPK: Sokolí rok - letos v Jeseníkách vyvedli nejméně 29 mláďat
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„Například víme, že větší sněhová nadílka v druhé polovině dubna, kdy v Jeseníkách ptáci sedí na vejcích a začínají se líhnout první mláďata, negativně ovlivnila hnízdění nejméně na třech lokalitách [1]. Jeseníky tak přišly o několik dalších mláďat. Pomocí fotopastí jsme také letos zaznamenali pět ptáků s barevnými odečítacími kroužky [2]. Máme tak mnohem lepší představu o tom odkud ptáci pocházejí, jak jsou staří či jak dochází k obměně ptáků na jednotlivých lokalitách Fotopasti také napomáhají při ostraze hnízd – každý, kdo by chtěl sokoly rušit, si rozmyslí, zda chce být mediální hvězdou,“ vysvětluje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Jeseníky.

V Jeseníkách sokoli většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků. Spíše výjimečně jsou některá místa označena tabulemi s vysvětlením a hlídána členy dobrovolné stráže přírody. V Jeseníkách a nejbližším okolí (Rychlebské hory) je dnes 15 – 20 lokalit obsazených sokolem.

„Jesenická populace sokolů je v celé České republice jedna z nejpočetnějších, proto se do ochrany těchto vzácných ptáků zapojují další zájemci. Jsou to především lesníci, při potřebě intenzivnější ostrahy konkrétního hnízda také členové dobrovolné stráže přírody, “ doplnil Tomáš Pospíšil z LČR, s. p., krajského ředitelství Šumperk.

V Jeseníkách je sokol vázán na skalnatá místa, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech. V minulosti kvůli používání insekticidu DDT vymizel sokol na celém území naší republiky. Znovu se začal objevovat začátkem devadesátých let minulého století. Stále patří ke kriticky ohroženým druhům živočichů.

V letošním roce se sokolům zatím daří – například v CHKO Moravský kras vyvedli sokoli pět mláďat, stejný počet hlásí Broumovsko, národní park České Švýcarsko 29 mláďat, v Českém ráji zahnízdilo šest párů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Víza zavádět nebudeme, je to fáma

19:02 Jihočeský kraj: Víza zavádět nebudeme, je to fáma

Zavedení vízové povinnosti pro vstup do jižních Čech je fáma. Tato spekulace se objevila v souvislos…