„Víme, že losa viděli koncem září u Žehuně poblíž dálnice D11, o devět dní později na Svitavsku a poslední pozorování bylo zaznamenáno 13. října u Olšan, nedaleko dálnice mezi Olomoucí a Prostějovem. Za necelé dva týdny urazil tedy vzdálenost přes 150 km, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou. Jeho další osud zatím neznáme. Pokud dálnici, která v tomto úseku není oplocená, překonal, mohl by se nyní pohybovat někde v oblasti Přerovska a Zlínska. Mohl se ale také rozhodnout dálnici nepřekročit a vrátit se zpátky do lesnatých oblastí Vysočiny. Budeme rádi, když nás lidé na jeho výskyt upozorní,“ vysvětluje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Pro velké savce je klíčová prostupnost krajiny, protože potřebují velký životní prostor. Významnou bariérou jsou dálnice, ty zvířata překonávají jen velmi obtížně. Přitom pro přežití naší populace losů, která žije u Lipna, je zásadní, aby se sem mohla dostávat migrující zvířata z Polska. V posledním roce byly ale zaznamenány i tři případy sražených losů na místních komunikacích v oblasti Šumavy [1].
Informace o tom, kudy se velcí savci krajinou pohybují, by měly pomoci při jejich ochraně. Slouží k vymezení migračních koridorů [2] a k vytipování míst, kde je potřeba průchod zabezpečit například pomocí ekoduktů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva