Akademie věd: Helena Illnerová je hrdou nositelkou Medaile Josefa Hlávky

20. 11. 2017 11:30

Nejlepší studenti pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladí talentovaní vědci Akademie věd ČR převzali 16. listopadu na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic Cenu Josefa Hlávky.

Akademie věd: Helena Illnerová je hrdou nositelkou Medaile Josefa Hlávky
Foto: Stanislava Kyselová
Popisek: Helena Illnerová získala ocenění Nadace Josefa Hlávky

Celkem pět Medailí Josefa Hlávky je určených pro nestory a zakladatele české vědy. Jednu z nich si odnáší prof. Helena Illnerová.

„Vždy se zasazovala o předávání radosti z poznání širší společnosti a o povzbuzování zájmu mladých lidí o vědu. Své znalosti a zkušenosti pravidelně sdílí v médiích, formou přednášek a v nejrůznějších odborných diskuzích,“ řekla v laudatiu předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Helena Illnerová jako první na světě objevila závislost funkce biologických hodin v mozku savců na délce dne během ročních období. Oddělení, které vedla ve Fyziologickém ústavu AV ČR, je dnes mezinárodně uznávané a významně se podílí na výzkumu mechanismu synchronizace biologických hodin s vnějším prostředím. Studium chronobiologie, tj. nauky o čase v živých organismech, zavedla nejen ve Fyziologickém ústavu, ale i v rámci celé České republiky.

V letech 2001–2005 byla prof. Illnerová předsedkyní Akademie věd České republiky, kde zavedla program podpory mladých nadějných vědců. Je stále aktivně činná v organizaci vědy v českých zemích i na mezinárodní úrovni. Za přínos pro vědu a její řízení jí už byla udělena řada domácích i zahraničních ocenění.

Nadání, Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, nejstarší českou nadaci, založil Josef Hlávka 25. ledna 1904. Po celou dobu nepřetržité právní kontinuity je činnost Nadání úzce spjata s osudy české společnosti. V současné době Nadání spravuje nadační jmění, především v podobě nemovitostí, zejména zámek Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic a nadační domy v Praze. Výnosy z pronájmů slouží na pokrytí všech nutných nákladů spojených s nadační činností, správou i zvelebováním majetku. Výnosy umožňují nezávislé finanční zajištění nadačního programu, který vychází z myšlenkového odkazu zakladatele Josefa Hlávky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Ceny v rostlinné výrobě meziročně klesly

10:58 Český statistický úřad: Ceny v rostlinné výrobě meziročně klesly

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 2,4 %, ceny průmyslových výrobců o 0,1 %, ceny stav…