Asociace krajů: Kraje žádají v rámci centrálních přijímacích zkoušek na střední školy jednotné bodové hodnocení

19.09.2018 17:31

Úroveň vzdělávání a výsledky maturitních zkoušek jsou na řadě středních škol tristní. Hejtmani proto vyzývají ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu k urychlenému řešení.

Asociace krajů: Kraje žádají v rámci centrálních přijímacích zkoušek na střední školy jednotné bodové hodnocení
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

Žádají zavedení jasného bodového ohodnocení uchazeče v rámci centrálních přijímacích zkoušek na všechny typy středních škol, včetně těch soukromých, na základě kterého by pak byl teprve žák přijat ke studiu. Takové opatření by mohlo pomoci zastavit přijímání žáků bez studijních předpokladů a odstranilo by také rozdíly v přijímání uchazečů do soukromých a krajem zřizovaných škol.

Stanovení podmínek pro přijetí žáků je nyní plně v kompetenci každého ředitele střední školy, kritéria se proto mezi jednotlivými zařízeními značně liší. Kraje se shodují, že absence jednotné minimální hranice úspěšnosti v přijímacím řízení umožňuje přijímání žáků, kteří nemají pro studium na střední škole předpoklady, způsobuje migraci studentů mezi školami a v celkovém důsledku se negativně podepisuje na úrovni vzdělávání. „Nadále odmítáme nést jako zřizovatelé středních škol odpovědnost za kvalitu vzdělávání ve středních školách, jestliže nemáme kompetenci tuto kvalitu ovlivnit,“ zdůrazňuje předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová a dodává: „Zejména na některé typy škol jsou přijímání i žáci s nedostatečnými studijními předpoklady, což se odráží v přecházení studentů mezi školami a následně ve špatných výsledcích maturitních zkoušek. Kraje by měly mít možnost se jako zřizovatelé středních škol podílet na tvorbě podmínek pro zvýšení úrovně vzdělávání. Mohou tak zároveň zabránit neúčelnému a mnohdy neefektivnímu vynakládání finančních prostředků do regionálního školství.“

Stávající situace je nepřijatelná nejen pro kraje, po změně volají i zaměstnavatelé v regionech, kteří nejsou spokojeni s tím, že mezi absolventy škol například chybějí kvalifikovaní pracovníci technických profesí. „Žádáme proto ministra školství o urychlená legislativní opatření, přičemž kraje jsou připraveny být maximálně nápomocny a jednat o navrhované změně,“ upřesňuje předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Bodovací systém by se měl týkat všech kol přijímacího řízení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…