Asociace krajů: Mít bezpečné a opravené silnice znamená řešit obnovu systémově

07.06.2018 19:34

Pro oblast dopravy zajištění systémového financování oprav silnic II. a III. tříd a kolejových vozidel, v oblasti školství požadavek na zavedení minimální jednotné hranice při přijímacích zkouškách na střední školy a v oblasti zdravotnictví pokračování spolupráce s odbornými lékaři z Ukrajiny. Na těchto zásadních požadavcích se shodli hejtmani Asociace krajů ČR v čele s předsedkyní a hejtmankou Karlovarského kraje Janou Vildumetzovou při 11. zasedání, které se uskutečnilo ve Velehradě ve Zlínském kraji.

Asociace krajů: Mít bezpečné a opravené silnice znamená řešit obnovu systémově
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

„Máme radost, že nám vláda v čele s panem premiérem vyšla vstříc a poskytla pro letošní rok požadované finance na opravy silnic II. a III. tříd včetně mostů, ale žádáme, aby dostála svého příslibu a dořešila zásadní otázku systémového financování pro následující období. Je nezbytně nutné, abychom měli jistotu, že peníze vždy a ve sjednané výši obdržíme. Pouze tak můžeme nejen plánovat potřebné opravy a rekonstrukce krajských silnic, ale včas je i realizovat tak, aby občané mohli jezdit bezpečně po opravených silnicích,“ zdůraznila předsedkyně Rady Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Prioritou krajů v oblasti dopravy zůstává i obnova kolejových vozidel: „Apelujeme na ministerstvo dopravy, abychom obdrželi přislíbených 17,85 miliardy korun na obnovu kolejových vozidel, a to při zachování stejných podmínek sjednaných v operačním programu OPD II.,“ dodala Jana Vildumetzová.

Diskutovala se pro kraje klíčová otázka zdravotnictví. Hejtmani vysoce ocenili, že nedošlo k zastavení programu pro ukrajinské lékaře a znovu podtrhli jejich zásadní význam pro udržení provozu odborných pracovišť krajských nemocnic. „Už dnes máme v některých oborech, například v interně, kritický podstav pracovníků. Zatím co v Polsku a Německu o ukrajinské zdravotníky mají velký zájem, protože jsou z křesťanské a Evropě kulturně blízké země, tak u nás profesní komora práci ukrajinským lékařům brání. Pro nás provozovatele nemocnic jsou kvalitní odborně erudovaní ukrajinští pracovníci nezbytní. Jsou důležitou náhradou českých zdravotníků, kteří odcházejí do Německa a Anglie,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Hejtmani rovněž vítají vládou schválených 1,2 miliardy korun určených na financování platů pedagogů a zdůraznili, že i v případě přijetí plánované reformy školství bude pro kraje klíčové zajištění jejího financování. Vyzvali ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, aby stanovilo minimální jednotné hranice při přijímacích zkouškách na střední školy pro všechna středoškolská zařízení bez ohledu na zřizovatele.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

22:02 Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

Samice lva berberského, původem ze Zoo Hannover, přivedla 9. srpna na svět další mláďata; 1 samce a …