Asociace krajů ČR: Kraje chtějí jednat o svých rozpočtových prioritách s vládou

10.09.2018 10:21

Hejtmani vyzvou vládu ke společnému jednání, na kterém budou chtít hovořit o klíčových otázkách, které kraje trápí.

Asociace krajů ČR: Kraje chtějí jednat o svých rozpočtových prioritách s vládou
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

Mezi společné priority regionů patří zajištění financování oprav silnic II. a III. tříd včetně mostních konstrukcí a financování platů a mezd ve zdravotnictví a v sociálních službách pro rok 2019. Současně apelují na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu s žádostí o zavedení minimální hranice úspěšnosti v přijímacím řízení na všechny střední školy s maturitou.

Jedním z hlavních témat 12. zasedání Rady Asociace krajů ČR byla doprava. „Klíčové je pro nás zajištění peněz na opravy silnic II. a III. tříd včetně mostů. Jako ideální řešení vidíme, aby finanční prostředky dostaly kraje přímo do svých rozpočtů a dále aby byl vypsán samostatný dotační titul na opravy mostních konstrukcí,“ uvádí předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. 

Hejtmani se rovněž shodli na tom, že by měli mít více pravomocí v oblasti středního školství, za jehož kvalitu zodpovídají. Zejména proto, aby docílili rovných podmínek mezi veřejnými a soukromými školami. „Výsledky a úroveň středního školství je na některých školách tristní, a společně se všemi hejtmany proto důrazně požadujeme po resortu školství, mládeže a tělovýchovy zavedení minimální hranice úspěšnosti pro přijetí na střední školy ukončené maturitou, která bude platit pro všechna zařízení, včetně těch soukromých,“ říká Jana Mračková Vildumetzová.

V oblasti zdravotnictví hejtmani požadují, aby veškeré navýšení platů a mezd bylo hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Rovněž zopakovali trvání své podpory projektu „Ukrajina pro lékaře“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Elektronická přestřelka o pozemek v Hamru nad Nežárkou trvala téměř hodinu

22:01 ÚZSVM: Elektronická přestřelka o pozemek v Hamru nad Nežárkou trvala téměř hodinu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Táboře prodal v elektronické aukci pozemek v chrá…