Až pětinu lidí v České republice trápí hyperaktivní močový měchýř

10.03.2015 19:11

Syndrom hyperaktivního močového měchýře (OAB) je diagnóza, která postihuje odhadem 100 milionů lidí celosvětově. V České republice se s ním potýká až pětina obyvatel. Projevuje se častým a neodbytným pocitem potřeby močení, který přichází velmi náhle, a to až 8 i vícekrát denně, a není možné ho potlačit. Přestože onemocnění nemá vážný dopad na zdraví člověka, výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu každodenního života. Současná medicína nabízí řadu léčebných možností, pacienti však v mnoha případech nevyhledají pomoc lékaře kvůli studu.

Až pětinu lidí v České republice trápí hyperaktivní močový měchýř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Teploměr, léky

„Urgence“ postihuje ženy i muže

Podle Mezinárodní společnosti pro kontinenci (ICS) je jako hyperaktivní močový měchýř označován soubor příznaků dysfunkce dolních močových cest. Základním projevem je tzv. urgence, tedy akutní pocit na močení, který nelze překonat. Ten se u pacientů postižených OAB objevuje 8 a vícekrát za den a může být doprovázen nechtěným únikem moči.

Celosvětově se odhaduje, že problém postihuje 100 milionů lidí. Jen v ČR trápí syndrom hyperaktivního močového měchýře až pětinu obyvatel. „V běžné populaci nad 40 let dosahuje výskyt OAB přibližně 18 %, přičemž se zvyšuje s věkem a u osob nad 75 let se pohybuje v rozmezí 31-42 %. Nemoc postihuje do šedesátky častěji ženy, poté se ale poměr žen a mužů vyrovnává a později převládá u mužů,“ popisuje MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D., z Urologické kliniky FN Brno.

Syndrom OAB bere život – příčiny mohou být známé i neznámé

Příčiny hyperaktivního močového měchýře mohou být různorodé. Řadíme mezi ně například neurologické poruchy, cévní mozkové onemocnění, zúžení močové trubice, chronické či opakované záněty močových cest, nesprávný pitný režim a nezdravý životní styl. Často se nepodaří primární příčinu rozvoje onemocnění odhalit, a tak se přistupuje k léčbě příznaků, tzn. hlavně urgence. K rozvoji hyperaktivního močového měchýře přispívá hned několik rizikových faktorů. Mimo stárnutí se jedná o obezitu, opakované infekce močových cest, zvýšenou konzumaci alkoholu a kofeinu, kouření, u žen i počet porodů.

Přestože se nejedná o závažné onemocnění, výrazným způsobem zasahuje do pracovního a sociálního života člověka. Pacienti s hyperaktivním močovým měchýřem často omezují své aktivity, vyhýbají se cestování, společenskému životu a volnočasovým činnostem. Svůj každodenní program plánují dopředu, aby v případě urgence měli možnost zajít si rychle na toaletu. Někdy onemocnění způsobí, že lidé mají rodinné problémy nebo dokonce mohou přijít o zaměstnání. U žen se vyskytují potíže v partnerském či sexuálním životě.

S hyperaktivním močovým měchýřem se dá účinně bojovat

V současné době existuje řada léčebných metod, které efektivně pomáhají zbavit se příznaků onemocnění nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Bohužel mnoho pacientů se snaží z různých důvodů zakrýt svou obtížnou situaci a problém neřeší. Důležité je na projevy nemoci nerezignovat, vyhledat odbornou lékařskou pomoc a nechat si stanovit diagnózu, na základě které se přistoupí k volbě správné léčby. Jako základní metoda je lékaři doporučována změna životního stylu, dále pak snížení tělesné hmotnosti nebo například trénink močového měchýře. Příznivě působí také cvičení svalů pánevního dna. Popsané přístupy jsou součástí tzv. behaviorální terapie.

V mnoha případech je pacientům předepsána medikamentózní léčba. „Je nejrozšířenější a nejčastěji používanou modalitou. Efekt farmakologické léčby se u hyperaktivního močového měchýře pohybuje mezi 70-85 %, kdy dochází k odstranění tohoto problému či jeho výraznému zlepšení,“ říká MUDr. Vyhnánková. V současné době patří ke zlatému standardu léčby OAB anticholinergika, které uvolňují močový měchýř, tlumí vnímání náplně měchýře a zlepšují jímací příznaky (urgence, frekvence a inkontinence). S těmi mohou být spojeny různé nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, poruchy vidění, zácpa, eventuálně poruchy paměti a další. Nově jsou k dispozici moderní preparáty ze skupiny anticholinergik tzv. 3. generace, které mají dobrý léčebný efekt, jsou bezpečné a jejich dobrá snášenlivost umožňuje je dlouhodobě podávat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Uzávěrka 10. ročníku soutěže „Vím proč“ se blíží

13:04 ČEZ: Uzávěrka 10. ročníku soutěže „Vím proč“ se blíží

Už jen necelý měsíc mohou žáci základních a středních škol posílat videa do soutěže „Vím proč“ o nej…