ČEZ: Elektrárna Dukovany II se připravuje na plně digitální projekt

21.04.2022 13:30 | Komerční článek

Novou metodu řízení projektu využívají odborníci při stavbě nové administrativní budovy v Dukovanech. Je postavena na digitalizaci řady činností při řízení projektu. Pokud se osvědčí, využijí ji odborníci při stavbě nového bloku v Dukovanech.

ČEZ: Elektrárna Dukovany II se připravuje na plně digitální projekt
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Vyšší bezpečnost a spolehlivost dat, rychlejší přístup k informacím nebo možnost okamžitého sdílení informací. To jsou hlavní výhody nové metody pro řízení a kontrolu projektu (BIM - Building Information Management). Specialisté ze společnosti Elektrárna Dukovany II metodu využívají při přípravě stavby budovy, která poslouží jako zázemí investora. Navazují přitom na zkušenosti ČVUT Praha s digitalizací investičních projektů.

„Je to metoda, kterou chceme využít i při výstavbě nového bloku. Je možné, že se projekt bude připravovat v jiném software, ale principy budou stejné. Chceme, aby projekt EDU 5 byl plně digitální. A na přípravě této budovy si to chceme vyzkoušet“, uvedl Petr Závodský, generální ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II.

Místo desítek šanonů s nákresy a technickými zprávami tak specialisté budou mít všechny potřebné informace v jedné informační databázi – modelu BIM.

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42651 lidí

„Uživatel už nemusí srovnávat technickou zprávu s výkresem v různých verzích, což mnohdy zabere i několik hodin. Toto srovnání za něj provedou softwarové nástroje a výsledky jsou dostupné okamžitě. Jinými slovy velice rychle tak získáte například informaci, v jakých místnostech je klimatizace, nebo jaká je požadovaná úroveň osvětlení na daném pracovišti,“ představuje přednosti metody Viktor Černý, ředitel útvaru technika společnosti Elektrárna Dukovany II.

Vlastnímu využití metody předcházelo „zaškolení“ projektanta.

„Projektanti nejsou zvyklí vytvářet modely BIM využitelné pro řízení projektu. My se zase učili informace v modelech kontrolovat. Zatím jsme na začátku, ale už zde jsou patrné výhody digitalizace, které chceme dál rozvíjet a připravit tak kvalitní základ pro digitální řízení projektu nového bloku,“ doplnil Viktor Černý.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…