ČEZ: Malé vodní elektrárny loni zvedly výrobu o 16 % a přepisovaly rekordní tabulky, i díky modernizacím

03.03.2021 20:29

Malé vodní elektrárny z portfolia společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje v České republice vyrobily v roce 2020 více než 229 milionů kWh elektřiny, meziročně o 16 % více a nejvíce za posledních 6 let.

ČEZ: Malé vodní elektrárny loni zvedly výrobu o 16 % a přepisovaly rekordní tabulky, i díky modernizacím
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Svou produkcí pokryly roční spotřebu více než 65 tisíc českých domácností. I na malých vodních zdrojích se začíná projevovat efekt nejrozsáhlejší modernizační akce v dějinách české hydroenergetiky, při níž bylo dosud za více než 3 miliardy korun zcela obnoveno 38 soustrojí na všech typech vodních elektráren Skupiny ČEZ po celé ČR.

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21753 lidí

V hitparádě malých zelených elektráren využívajících energii vody dominovala šumavská Vydra, která dodala do sítě 29,2 tisíce MWh bezemisní energie a pokryla tak pomyslnou spotřebu 8,5 tisíce západočeských domácností. Následovala ji malá vodní elektrárna Práčov, která leží na Chrudimce pod vodním dílem Křižanovice (16,1 tis. MWh; čistá energie pro 4,6 tisíce domácností na východě Čech) a elektrárna Spytihněv na řece Moravě (12,7 tisíce MWh; pokrytí spotřeby 3,6 tisíce jihomoravských domácností).

„V posledních dvou letech těžíme z relativně stabilních podmínek pro výrobu elektřiny na průtočných malých vodních elektrárnách. Za dobrými výsledky ale stojí i jejich pokračující modernizace a zvyšování efektivity. V posledních letech proběhly generální opravy například na vodních elektrárnách v Brně nebo Hradci Králové,“ komentoval výsledky Jan Kalina, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, která elektrárny provozuje.

Energetický potenciál českých vodních toků pro výstavbu nových vodních elektráren je omezený, Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu těch stávajících. Omlazovací kúra za více než 3 miliardy korun dala za posledních 15 let novou sílu do žil 38 soustrojí 22 vodních elektráren ČEZ všech typů po celé České republice. Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí 1425 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany. 

Úplnou výměnou nebo „repasováním“ prochází většina prvků elektráren včetně těch největších – oběžných kol turbín, rotorů a statorů generátorů, řídících systémů atd. Soustrojí díky tomu navýší svou průměrnou účinnost o cca 4-5 %. Dokáží tak následně vyrobit stejné množství elektřiny z menšího objemu stále cennější vody.

Některé z vodních elektráren lze navštívit i v těchto dnech, kdy pandemická omezení jinak jakýmkoli exkurzím nepřejí. Mají to na svědomí on-line prohlídky elektrárenských provozů ČEZ, které dosud navštívilo už více než 5,5 tisíce lidí. Virtuální prohlídky jsou vždy řízeny zkušenou průvodkyní či průvodcem. Účastníkům vysvětlí nejen principy výroby, ale vezmou je přímo do provozu, včetně míst, do kterých se například ani sami zaměstnanci za běžného provozu nedostanou. Objednat si termín na některé z nich lze ZDE.

Podívejte se také prostřednictvím virtuálních prohlídek, jak fungují vodní, sluneční, větrné a bioplynové elektrárny ZDE.

Více o vodních elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…