Česká televize: Nejsledovanější zpravodajský veřejnoprávní program v Evropě vysílá již 15 let

02.05.2020 15:30 | Zprávy

Byla v pořadí třetím ze sedmi stávajících kanálů České televize. Před patnácti lety, v pondělí 2. května v jednu hodinu po poledni poprvé přivítal Bohumil Klepetko diváky stanice ČT24.

Česká televize: Nejsledovanější zpravodajský veřejnoprávní program v Evropě vysílá již 15 let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách

Program nejprve odstartoval v osmnáctihodinovém režimu, od září 2005 ale vysílá nepřetržitě, 24 hodin denně. Od roku 2013 je pravidelně nejsledovanější ryze zpravodajskou veřejnoprávní stanicí v Evropě. Týdně si ji pustí více než 3 miliony lidí.

„Zejména v době, kdy se u nás či ve světě děje něco skutečně závažného, je ČT24 pro diváky základním zdrojem informací a role zpravodajství České televize nepostradatelná. Máme nejhustší síť vlastních zahraničních zpravodajů a velmi silnou síť regionálních zpravodajů. Díky sedmi studiím máme zázemí pro pokrytí všech regionů Česka. Nejen čísla sledovanosti, ale zejména spokojenost diváků s vysíláním dokládá, že veřejnoprávní zpravodajství plní svoji celospolečenskou roli dobře. Dle mezinárodního průzkumu Reuters Institute jsme nejdůvěryhodnějším tuzemským televizním vysílatelem. A právě důvěryhodnost, objektivita, rychlost a flexibilita jsou jedny z našich největších předností,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Za patnáct let nabídla ČT24 divákům více než 129 tisíc hodin vysílání, z toho 69 % premiérového. Mezi nejsledovanější pořady patří tradičně speciály vysílané při mimořádných domácích i zahraničních událostech. V neděli 15. března letošního roku oslovila ČT24 téměř 4,2 milionu dospělých diváků, což je rekord v historii programu.

Při jeho přípravách se vedení ČT24 částečně inspirovalo v zahraničí, především ve Velké Británii, Švédsku a Polsku. „Když jsme začínali, nebylo ani studio, ani lidi, ani struktura, vše jsme museli vytvořit. Vybrali jsme několik veřejnoprávních kanálů po Evropě, ze kterých jsme čerpali inspiraci, a od ledna 2004 jsme začali vše stavět a prakticky zkoušet,“ vzpomíná na začátky vysílání ředitel Zpravodajství a sportu Zdeněk Šámal a dodává: „Teď, po patnácti letech je ČT24 svébytnou zpravodajskou stanicí, která je informační jedničkou na českém trhu a nejsledovanější zpravodajskou stanicí v Evropě. Je aktuální, spolehlivá a důvěryhodná a těší a zavazuje nás, že diváci umí tyto kvality ocenit.“

Vůbec nejsledovanějším měsícem od počátku vysílání byl letošní březen. S podílem na publiku přesahujícím 9,5 % se ČT24 stala čtvrtou nejvyhledávanější stanicí v zemi. Její pořady oslovily bezmála 6,6 milionu diváků, tedy 77,5 % všech dospělých obyvatel Česka. Velmi vysoce je hodnocena také spokojenost s vysíláním, na desetibodové škále dosahuje hodnoty 8,8. ČT24 je tak aktuálně z hlediska spokojenosti nejlépe hodnocenou stanicí na tuzemském trhu.

Koronavirová epidemie potvrdila, jak důležitou roli ve společnosti zpravodajství ČT hraje. Z výzkumu společnosti Kantar CZ vyplynulo, že pro více než třetinu respondentů je ČT v době epidemie hlavním zdrojem informací, z ostatních televizí primárně čerpalo informace 7 % populace. Devět z deseti diváků vnímá zpravodajství ČT o aktuální krizi jako důležité, důvěryhodné, objektivní a poskytující jasné a srozumitelné informace.

Patnáctileté výročí slaví se Čtyřiadvacítkou i její web ČT24.cz, který byl spuštěn ve stejný okamžik jako televizní kanál. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere mezi zpravodajskými weby v ČR se portál ČT24 umísťuje v hodnocení důvěryhodnosti vždy na čelních pozicích. V loňském roce jej v průměru každý měsíc navštívilo téměř 1,25 milionu unikátních uživatelů. V březnu letošního roku to bylo dokonce trojnásobné množství.

15 let ČT24 v datech:

  • ČT24 je nejsledovanějším zpravodajským kanálem v Evropě. Prvenství drží pravidelně od roku 2013
  • Týdně si vysílání ČT24 pustí více než 3,2 milionu diváků
  • 69 % pořadů ČT24 je vysíláno premiérově.
  • Během zásadních událostí se ČT24 stává hlavním zdrojem informací. Při povodních 2013 ji sledoval každý pátý divák, prezidentské volby na ČT24 očekávaly v jediný okamžik přes tři miliony lidí. V době vrcholící koronavirové krize dokázala týdně oslovit téměř 5,5 milionu dospělých diváků. Nejvíce ve své patnáctileté historii.
  • ČT24 sledují výrazně více muži a vzdělanější část publika.
  • K pořadům s nejdelší tradicí ve vysílání ČT24, tedy pořadům vysílaných od roku 2005, patří například Černé ovce, Objektiv, Otázky Václava Moravce nebo Reportéři ČT.
  • Nedílnou součástí zpravodajského servisu ČT je i web CT24.cz, který v loňském roce v průměru každý měsíc navštívilo téměř 1,25 milionu uživatelů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Labe: Další zlepšení plavebních podmínek na labské vodní cestě

22:03 Povodí Labe: Další zlepšení plavebních podmínek na labské vodní cestě

Povodí Labe soustavně pracuje na obnově plavebního provozu na labské vodní cestě, který byl omezen p…