Český statistický úřad: Ceny průmyslových výrobců meziročně klesly

20.5.2020 8:40 dop.

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,6 % a ceny stavebních prací o 0,3 %, klesly ceny průmyslových výrobců o 0,5 % a ceny tržních služeb pro podniky o 0,1 %. Meziročně se snížily ceny zemědělských výrobců o 2,5 % a ceny průmyslových výrobců o 0,8 %, vyšší byly ceny stavebních prací o 4,1 % a ceny tržních služeb pro podniky o 2,3 %.

Český statistický úřad: Ceny průmyslových výrobců meziročně klesly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 0,6 %. Vzrostly ceny obilovin o 2,0 % a zeleniny o 26,2 %. Klesly ceny brambor o 7,9 %, drůbeže o 2,2 %, ovoce o 1,1 %, mléka o 0,6 % a jatečných prasat o 0,3 %. Ceny skotu a vajec se snížily shodně o 0,7 %.

Ceny průmyslových výrobců byly nižší o 0,5 %. Významně se snížily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Klesly ceny chemických látek a výrobků o 9,9 %, z toho ceny základních chemických látek, hnojiv a dusíkatých sloučenin o  12,8 %. Zvýšily se ceny dopravních prostředků o 2,1 % a ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,4 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 1,0 %, z toho nápojů o 0,8 % a zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 0,5 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů vzrostly o 0,3 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily.

Ceny tržních služeb pro podniky se snížily o 0,1 %. Klesly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 1,6 % a za informační služby o 1,5 %. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu a ceny za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování, se shodně snížily o 0,3 %. Zvýšily se ceny za poradenství v oblasti řízení o 1,7 %, právní a účetní služby o 0,4 % a za pojištění o 0,3 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby klesly o 0,1 %.

Meziroční srovnání

Ceny zemědělských výrobců byly nižší o 2,5 % (v březnu o 4,2 %). V rostlinné výrobě ceny klesly o 7,2 %. Ceny zeleniny byly nižší o 18,3 %, brambor o 11,4 %, obilovin o 9,6 % a olejnin o 2,8 %. Ceny ovoce vzrostly o 66,0 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 3,1 %, vzrostly ceny jatečných prasat o 28,3 % a vajec o 4,8 %. Nižší byly ceny mléka o 2,4 %, drůbeže o 3,2 % a skotu o 3,5 %.

Ceny průmyslových výrobců se snížily poprvé od února 2018, a to o 0,8 % (v březnu vzrostly o 0,4 %). Klesly především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků byly nižší o 12,7 %, obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,0 % a těžby a dobývání o 3,7 %. Zvýšily se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 8,6 %, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 10,1 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 4,5 %, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 11,6 %. Ceny v odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu byly vyšší o 5,0 % a ceny dopravních prostředků o 2,9 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin klesly zejména ceny energií o 6,0 %.

Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 4,1 % (v březnu po zpřesnění o 4,2 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly nižší o 0,3 % (v březnu vyšší o 0,5 %).

Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 2,3 % (v březnu o 2,8 %). Vzrostly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 9,5 %, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 5,9 %, za bezpečnostní a pátrací služby o 4,0 % a za pojištění o 3,3 %. Ceny za služby v oblasti programování a za služby v oblasti nemovitostí vzrostly shodně o 3,1 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,4 % (v březnu o 2,7 %).

Ceny průmyslových výrobců v EU – březen 2020 (předběžná data)

V zemích Evropské unie (EU27), podle údajů zveřejněných Eurostatem, se ceny průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně snížily o 1,4 % (v únoru o 0,7 %). Nejvíce klesly ceny v Řecku o 5,3 %. V Rakousku byly ceny nižší o 1,0 %, v Německu a v Polsku shodně o 0,8 %, v České republice o 0,5 % a na Slovensku o 0,4 %. Nejvíce se zvýšily ceny na Kypru o 0,5 %.

Meziročně byly ceny v EU27 v březnu nižší o 2,5 % (v únoru o 1,1 %). Nejvíce klesly ceny v Litvě o 6,3 %. V Rakousku se ceny snížily o 2,0 %, v Německu a v Polsku shodně o 0,5 %. Na Slovensku se ceny zvýšily o 2,2 % a v České republice o 0,4 %. Nejvíce vzrostly ceny na Kypru o 4,4 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

22:45 Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

Dne 16. června 2022 se v Drážďanech uskutečnilo zakončení projektu přeshraniční spolupráce Státní ze…