S útlumem těžby uhlí a restrukturalizací průmyslu je spojená otázka, co s opuštěnými objekty, někdy i s vybavením, které se staly nepotřebnými, ale vypovídají o dané době a mají svou hodnotu. Státní podnik tuto problematiku řeší už od roku 2002, kdy převzal areály uzavřených dolů na Ostravsku a další činnosti, související s útlumem těžby i ochranou obyvatel. Důl Jeremenko těžil uhlí téměř sto let a patřil k nejhlubším na Ostravsku. Těžit přestal před 26 lety, ale nebyl zasypán jako ostatní. Zajišťuje čerpání důlních vod pod celou Ostravou, slouží jako sídlo odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO, sociální centrum a dispečerské pracoviště protimetanového systému. Využití ostatních uzavřených dolů je různé, někde působí výrobní firmy, fungují jako sklady a mnoho nepotřebných objektů bylo zbouráno.
Průmyslovým dědictvím se zabývá Filozofická fakulta Ostravské univerzity prostřednictvím Katedry dějin umění a kulturního dědictví. Studijní obor Historie a ochrana průmyslového dědictví představuje interdisciplinární obor, který jako jediný na území ČR připravuje vysokoškolsky vzdělané odborníky, schopné komplexně řešit otázky ochrany průmyslového dědictví v souladu s jeho udržitelným rozvojem v širších historických a kulturologických souvislostech. Exkurze a výpravy na různá zajímavá a inspirativní místa jsou součástí výuky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva