DSZO: Seniorka zneužívala průkaz ZTP své invalidní matky

16.09.2014 9:20

Z trolejbusu rovnou na služebnu Policie ČR putovala v sobotu 13. září 2014 devětašedesátiletá seniorka ze Zlína. Snažila se oklamat přepravní kontrolu Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice paděláním průkazu ZTP své více než devadesátileté matky, která žije v domově důchodců.

DSZO: Seniorka zneužívala průkaz ZTP své invalidní matky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Trolejbus čekal ve zlínské vozovně na výjezd směr Otrokovice v plné parádě

Žena cestovala v sobotu odpoledne trolejbusem linky 3 ve směru do centra města. Revizor DSZO ji kontroloval před zastávkou Zahradnická. Když se mu průkazka ZTP zdála podezřelá, požádal seniorku o předložení občanského průkazu. Hned bylo zřejmé, že se jména a data narození na obou dokladech neshodují.

„U průkazů ZTP jsme se už v minulosti setkávali s pokusy cestujících o jejich pozměňování. Věnujeme jim při kontrole více pozornosti. U cestující v sobotu odpoledne jsem si všiml, že má průkazka přelepenou fotografii,“ uvedl revizor, který ženu kontroloval.

Průkaz ZTP je veřejnou listinou a její padělání či pozměňování v souvislosti se získáním nároku na bezplatnou přepravu v dopravním prostředku je nejen jízdou načerno, za kterou DSZO uděluje přirážku 1 000 korun, ale současně i trestným činem. Při odhalení padělaného nebo pozměňovaného průkazu ZTP musí revizor přivolat na místo hlídku Policie ČR a cestujícího, který se činu dopustil, policistům předat k dalším úkonům. Trestní zákoník „oceňuje“ toto počínání dokonce až trestem odnětí svobody v trvání do tří let.

„Mrzí nás, když si cestující způsobují pozměňováním průkazů ZTP zbytečné problémy. Navíc v tomto případě by měla seniorka nárok na tzv. seniorpas a s ním na zlevněné jízdné. Po dosažení 70 let věku jezdí cestující se seniorpasem za 330 korun na rok dokonce už zcela bez nakupování dalších jízdenek,“ poznamenal ředitel DSZO Josef Kocháň.

Pokusy o pozměňování jízdních dokladů nejsou v trolejbusech a autobusech DSZO zcela výjimečné. Pokud jde konkrétně o průkazy ZTP, letos zaznamenali revizoři už dva jiné případy. Za celý rok 2013 jich bylo evidováno sedm.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Policista roku 2023

11:44 Policie ČR: Policista roku 2023

V průběhu dnešního večera proběhl na Pražském hradě již 24. ročník prestižní ankety POLICISTA ROKU. …