Ekolamp: Češi mají doma 14 světelných zdrojů, 83 % z nich je úsporných

28.06.2022 17:05 | Tisková zpráva

Nejvíce se svítí LEDkami a kompaktními zářivkami. Neúsporných zdrojů kvapem ubývá.

Ekolamp: Češi mají doma 14 světelných zdrojů, 83 % z nich je úsporných
Foto: red
Popisek: Ekolamp

V průměrné české domácnosti svítí 14 světelných zdrojů. Většina lidí si doma svítí úspornými světelnými zdroji, tedy LED žárovkami či kompaktními nebo trubicovými zářivkami. Úsporné světelné zdroje nyní představují více než tři čtvrtiny (83 %) všech světelných zdrojů instalovaných v domácnostech a využívá je 75 % domácností. Vyplývá to z průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1204 respondenty. 

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6690 lidí

„V největší míře to jsou LED žárovky, jejichž počet se dynamicky zvyšuje. Nákupy zářivek naopak klesají,“ říká Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

V domácnostech se z neúsporných zdrojů vyskytují nejčastěji wolframové (12 %) a halogenové (5 %) žárovky. Ty se sice kromě speciálních forem užití již nesmí prodávat, alespoň jednu však doma stále má 39 %, respektive 35 % domácností. „Lidé se jimi předzásobili, ale postupně je vyměňují za úspornější varianty. Zdražování energií k výměně pravděpodobně přiměje i poslední váhavce,“ dodává Zuzana Adamcová.

Třetina žárovek končí na skládce, nikoli v recyklaci

Světelné zdroje se řadí mezi elektroodpad, proto musí být po dosloužení ekologicky recyklovány: do popelnice k běžnému odpadu rozhodně nepatří. „To se týká všech typů zářivek, které obsahují malé množství toxické rtuti, která musí být ekologicky odebrána. Všechny světelné zdroje jsou navíc zdrojem druhotných surovin, které je možné díky recyklaci znovu využít,“ dodává Zuzana Adamcová.

Z průzkumu nicméně vyplynulo, že v průměru 28 % vysloužilých zdrojů končí na skládce spolu s dalším odpadem. V případě kompaktních zářivek to je dokonce 30 % z nich. „To představuje riziko pro životní prostředí, protože na skládkách se může rtuť uvolnit do životního prostředí a ohrozit například zdroje pitné vody,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

K recyklaci lze odevzdat i wolframky a halogenky

Neochota elektroodpad recyklovat souvisí spíše s leností než s nevědomostí. Spotřebitelé totiž mohou více než rok odevzdávat do sběrných boxů světelné zdroje bez ohledu na jejich typ. Vytřídění poté zajistí recyklační firma.

„Platí to i pro zmiňované wolframové a halogenové žárovky. Ty sice původně k recyklaci určeny nebyly, protože jejich prodej byl Evropskou unií zakázán. Nicméně se ukázalo, že jsou na český trh stále dodávány pod různými jmény v nemalém množství,“ uzavírá Zuzana Adamcová.

Všechny vysloužilé žárovky bez rozdílu typu lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. „Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ dodává Zuzana Adamcová. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat v mapě ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

16:08 Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

V pátek 19. dubna 2024 se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní ak…