HK ČR s ministrem zahraničních věcí ČR na oficiální návštěvě Číny

30.04.2014 19:46 | Zprávy

Byznys pro české firmy v Číně, příležitosti čínských investorů v ČR, či zjednodušení víz pro české firmy vstupující na čínský trh byly stěžejními tématy Hospodářské komory České republiky (HK ČR), která společně se zástupci českých firem doprovodila ve dnech 28. – 30. dubna 2014 ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka na historické cestě do Číny. Stalo se tak poprvé po 15 letech, kdy Čínu navštívila oficiální delegace na takové úrovni.

HK ČR s ministrem zahraničních věcí ČR na oficiální návštěvě Číny
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Tento politický krok má přímé důsledky pro byznys, a to především v podmínkách pro české firmy na čínském trhu. Klíčové jednání v rámci oficiální návštěvy proběhlo například na čínském Ministerstvu obchodu (MOFCOM). Delegaci v čele s ministrem Zaorálkem přijal první náměstek ministra p. Zhong Shan. Během jednání čínská strana oficiálně deklarovala zavedení kroků ke zjednodušení přístupu českých firem na čínský trh. První náměstek Zhong rovněž avizoval vysílání delegací čínských nákupčích do ČR s důrazem na rozšíření investiční spolupráce mezi ČR a ČLR. Čínskou stranu zajímá možnost spolupráce např. v letectví, nano a biotechnologiích, zdravotnictví i v dalších oborech. Z české strany zazněl příslib usnadnění udělování dlouhodobých víz pro čínské obchodníky a investory. Ministr Zaorálek vyzval čínské investory ke zvýšené aktivitě v ČR a přislíbil vytvoření přátelského zázemí. Konkrétně pak zmínil Moravskoslezský kraj jako zajímavou destinaci pro investice z Číny.

HK ČR s podnikateli absolvovala i další jednání, např. v EU SME Centre in China (centrum podpory malých a středních firem v Číně kofinancované Evropskou komisí), kde si vyslechli konkrétní doporučení pro firmy z ČR a EU, které mají zájem o vstup na čínský trh. Jedním z mnoha diskutovaných témat byla ochrana duševního vlastnictví, kdy zástupkyně IPR Helpdesk uvedla možnost tzv. administrativní procedury při porušení patentové ochrany. Ta bohužel není evropskými a tedy i českými firmami využívána, ačkoliv je rychlejší a levnější než případné soudní spory. EU SME Centre i IPR Helpdesk poskytují své služby (konzultace a asistence) malým a středním firmám z EU zdarma. Obě instituce vyzvaly k seznámení českých firem s touto formou podpory v Číně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komora.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

16:12 ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

Úřad pro ochranu osobních údajů přivítal na téměř třítýdenní stáž kolegy z Německa a Nizozemska.