Hospodářská komora: Superregulační úřad centralizuje moc a vytváří korupční potenciál

23.10.2017 16:11 | Zprávy

Hospodářská komora apeluje na vládu, aby na jednání již neschvalovala strategické dokumenty pro příští vládu, mezi nimiž je i studie proveditelnosti na vytvoření národního regulačního úřadu pro síťová odvětví.

Hospodářská komora: Superregulační úřad centralizuje moc a vytváří korupční potenciál
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Hospodářská komora před vytvořením superregulačního úřadu varuje. Koncentruje do jednoho úřadu moc nad několika odvětvími, čímž se mimo jiné dramaticky zvyšuje korupční potenciál. Dnes předkládaná studie ke schválení vládou neprošla veřejnou konzultací. Změna regulace vznikem národního regulátora přímo zasahuje do práv a povinností subjektů působících na daných trzích a má finanční dopady na trhy, kterých se bude týkat. Z tohoto důvodu je veřejná konzultace s dotčenými subjekty nezbytná.

Studie také dezinterpretuje zahraniční zkušenost. Pracuje se situací na Slovensku a v Německu. Pravdou ale je, že Slovensko nemá jednoho národního regulátora v rozsahu navrhovaných studií pro Českou republiku, ale jeho místo zastávají tři úřady. V Německu není řešena regulace teplárenství a vodárenství na centrální – federální – úrovni. Rozsah agendy národního regulačního úřadu tak ve skutečnosti nemá v EU obdobu a byl by unikátní zvláštností.

Připomínky Hospodářské komory České republiky

Studie proveditelnosti záměru na vytvoření národního regulačního úřadu České republiky pro síťová odvětví

Hospodářská komora České republiky oceňuje snahu zabývat se problematikou regulace s cílem identifikovat sektory, v nichž regulace není zcela funkční. Z pohledu subjektů působících na regulovaných trzích a v regulovaných sektorech zcela jistě podporujeme jakékoliv řešení, které povede ke zjednodušení pravidel a administrace výkonu regulace, případně zefektivnění činnosti orgánů vykonávajících regulaci (jak z hlediska cenového, tak z hlediska případného vstupu na konkrétní trh), včetně optimalizace nezbytných nákladů na výkon činnosti tohoto orgánu. Řešení předkládané v rámci této studie však nutně nemusí vést k požadovanému cíli a to z důvodů, které uvádíme níže v našich zásadních připomínkách.

Zásadní obecné připomínky k předkládanému materiálu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Elektronická podání lámou rekordy

19:15 Finanční správa: Elektronická podání lámou rekordy

Finanční správa přijala do 1. července 2025 celkem 2 871 053 daňových přiznání k daním z příjmů.