Kraj Vysočina: Desátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury je Křemešnická pouť

31.01.2023 9:15 | Tisková zpráva

Křemešnická pouť je dalším regionálním jevem, který rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina.

Kraj Vysočina: Desátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury je Křemešnická pouť
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

O zapsání tohoto statku rozhodlo v samém závěru roku 2022 Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu na území Kraje Vysočina. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22948 lidí

Podrobnou dokumentaci nemateriálního statku zpracovala etnografka pelhřimovského muzea ve spolupráci s nositeli tohoto statku, kterými jsou Římskokatolická farnost Pelhřimov a Matice Křemešnická o. p. s.

Křemešnická pouť

Pouť, která se každoročně odehrává na vrchu Křemešník poblíž Pelhřimova je patrně největší a rozhodně nejslavnější v širokém okolí. Její tradice sahá prý až do roku 1555, kdy byla založena první kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici jako poděkování za záchranu života. Brzy poté se začaly šířit zprávy o zdejší zázračné vodě a četných uzdraveních, které dosáhly vrcholu za epidemie cholery v první polovině 19. století. Křemešník navštěvovaly zástupy věřících z obou stran zemské hranice, Češi i Němci. I přes snahu komunistického režimu popularitu poutního místa eliminovat zůstala poutnická tradice na Křemešníku živá do současnosti a v posledních letech se zdá, že sílí a nabývá na popularitě.

Křemešnický pramen je periodický. Voda obvykle teče od sklonku zimy do pozdního jara, tedy obvykle kolem pohyblivého svátku Nejsvětější Trojice, který se slaví vždy osmou neděli po Velikonocích, kdy na Křemešníku probíhá hlavní pouť. Vrcholem duchovní části pouti je slavná mše sv. v průběhu dopoledne, kterou obvykle celebruje českobudějovický biskup. Na ní jsou navázány další akce, například žehnání pramene, na kterém se v posledních letech podílí Soubor lidových písní a tanců Trnávka z Pacova, nebo hudební vystoupení. Areál kostela je obklopen stánky s rukodělnými výrobky, prostor je ale popřán i pouťové zábavě, stánkům a atrakcím, které jsou rozmístěny v sousední obci Sázava.

Poutní kostel na Křemešníku je spravován Římskokatolickou farností Pelhřimov. Na organizaci poutí, péči o kostel a všestranném rozvoji poutního místa se významně podílí Matice Křemešnická, o. p. s., jež navazuje na tradici původní Matice Křemešnické založené v roce 1935.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina obsahuje 10 položek:

(stav k 31. 12. 2022)

1. Běh o Barchan (položka č. 1/2014)

2. Skřipácká muzika na Jihlavsku (položka č. 2/2014)

3. Betlémská cesta v Třešti (položka č. 3/2014)

4. Obchůzka královniček na Velkobítešsku (položka č. 4/2015)

5. Historický morový průvod v Brtnici (položka č. 5/2016)

6. Jihlavský havířský průvod (položka č. 6/2017)

7. Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov (položka č. 7/2018)

8. Dudáctví na Vysočině (položka č. 8/2019)

9. Svatováclavské hody v Rouchovanech (položka č. 9/2021)

10. Křemešnická pouť (10/2022)

Více informací ZDE a ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: V obci Plchovice obnovili ovocný sad

13:04 Nadace ČEZ: V obci Plchovice obnovili ovocný sad

Výsadbou nových stromů v obci Plchovice obnoví sad, který zde byl původně. A nejen to, nové stromy b…