MŠMT: Zasedání Výboru pro Evropský výzkumný prostor a inovace

15.09.2022 22:33 | Tisková zpráva

Od pondělí 12. září do středy 14. září zasedal v Praze Výbor pro Evropský výzkumný prostor a inovace (ERAC) sdružující generální ředitele členských států EU, zemí asociovaných k rámcovému programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa a Evropské komise zodpovědných za agendu výzkumu. Tématy zasedání byla kromě jiného digitální dimenze evropských výzkumných infrastruktur, inovační agenda EU a priority rozvoje Evropského výzkumného prostoru (ERA) do roku 2024. Zasedání uspořádalo v Kongresovém centru Praha MŠMT v rámci českého předsednictví v EU, přičemž se ho účastnilo přes 70 delegátů z více než 30 evropských zemí a Evropské komise.

MŠMT: Zasedání Výboru pro Evropský výzkumný prostor a inovace
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

V úvodu se účastníci seznámili s aktuálním postupem prací českého předsednictví v Radě EU a se záměry nastupujícího švédského a španělského předsednictví, poté je zástupci Generálního ředitelství Evropské komise pro výzkum a inovace (DG RTD) informovali o aktuálním stavu opatření na podporu účasti Ukrajiny v evropské výzkumné a inovační spolupráci i o rozsahu sankcí uvalených EU na Rusko v reakci na jeho vojenskou agresi vůči Ukrajině.

Hlavním tématem prvního dne jednání byla digitální dimenze evropských výzkumných infrastruktur, které jsou klíčovými prioritami předsednictví. ČR připravila k tomuto i návrh Závěrů Rady EU. Diskuse o jejich obsahu začala počátkem září a Závěry Rady EU k rozvoji evropského výzkumně-infrastrukturního ekosystému by měly být schváleny výzkumnými ministry členských států EU na prosincovém zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost v Bruselu.

Dalším tématem byla nová inovační agenda EU. Na základě červencového publikování Sdělení Evropské komise k nové evropské inovační agendě připravilo české předsednictví návrh Závěrů Rady EU, jejichž součástí jsou návrhy k posílení evropského inovačního ekosystému. Konkrétně jde o zlepšení regulatorních podmínek EU pro inovace, o zjednodušení přístupu takzvaných deep-tech, start-up a SME podniků k rizikovému kapitálu, o posílení podnikatelských dovedností aktérů inovačního řetězce, dále o posílení koordinace inovační politiky na regionální, národní a evropské úrovni, o pokračování v odstraňování rozdílů v inovační výkonnosti mezi evropskými regiony, a také o dosažení otevřené strategické autonomie EU v kritických technologických doménách. Závěry Rady EU se začnou projednávat v září a finální znění by mělo být přijato 2. prosince 2022 při zasedání výzkumné konfigurace Rady EU pro konkurenceschopnost v Bruselu.

„Debaty vedené výborem ERAC jsou pro předsednictví ČR v Radě EU nesmírně přínosné. Jak výzkumné infrastruktury, tak i nová evropská inovační agenda náleží mezi prioritní témata českého předsednictví a výstupy dnešních diskuzí přináší inspiraci pro další etapy projednávání věcně příslušných Závěrů Rady EU. Debaty uspořádané zčásti formou tzv. paralelních break-out sessions, jíž jsme zvolili, navíc umožňují adresovat odborné problematiky v ještě bližší perspektivě, než při pouhém plenárním zasedání, vždy však při zachování jejich strategické povahy, garantované úrovní generálních ředitelů, kteří se zasedání výboru ERAC účastní,“ řekl na zasedání člen delegace ČR do ERAC a zmocněnec MŠMT pro výzkumné infrastruktury Jan Hrušák.

V rámci druhého dne zasedání výboru ERAC se projednávaly priority rozvoje ERA pro roky 2022–2024. Česká republika podpořila všechny věcně příslušné ERA akce, k jejichž plnění je připravena i přistoupit. V závěru se uskutečnila ještě diskuze k přípravě průběžného hodnocení 9. rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021–2027). Účastníci se kromě samotného zasedání zúčastnili i exkurzí ve výzkumné infrastruktuře ELI Beamlines v Dolních Břežanech a vědeckém centru BIOCEV ve Vestci či společných večeří s delegáty Pracovní skupiny pro výzkum Rady EU v Pražské křižovatce. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

22:04 Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v březnu 74,6%. Oproti březnu 2023 se snížil o…