Mapování velkých šelem v Beskydech: odhadované počty se od loňska nezměnily

13.04.2015 8:40

Jednatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech, které proběhlo v únoru, potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují.

Mapování velkých šelem v Beskydech: odhadované počty se od loňska nezměnily
Foto: wikipedia
Popisek: Beskydy.

Podle hrubého odhadu se zde pohybuje kolem 9 rysů a 3 vlci, výskyt medvěda se prokázat podle stop nepodařilo. Akce se zúčastnilo kolem 80 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Organizovala ji Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy [1].

„Beskydské šelmy jsou velmi zranitelné. Ačkoliv  rysové  a medvědi žijí v Beskydech od 70. let minulého století a vlci od roku 1994, nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvale prosperující populace. Náhlá a trvalá  zmizení  pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím  trvale vyskytovali,  svědčí o tom, že i v současné době představuje největší hrozbu pro rysa, vlka a medvěda  pytláctví.  Jejich budoucnost ve zdejším regionu proto závisí na respektování ochrany jednotlivých zvířat ze strany myslivců,  na důsledné ochraně beskydské přírody a na  zachování migračních tras velkých savců mezi Beskydami a slovenskou a polskou částí  Karpat,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy.

Během čtyř dnů mapování byly šelmy identifikovány podle nálezů stop,  trusu, zbytků kořisti, případně dalších pobytových znaků [1]. Ty nasvědčují tomu, že na území Moravskoslezských Beskyd žije celkem 9 rysů (3 dospělí a 6 dospívajících mláďat).  Kromě nich se na české straně Javorníků a ve Vsetínských vrších přechodně  objevují 3 rysové s trvalým výskytem na slovenské straně Javorníků. Z časově dlouhodobějšího monitoringu pak vyplývá, že se v širší oblasti Beskyd vyskytují pravděpodobně 3 vlci, jejichž rozlehlé teritorium zahrnuje kromě CHKO Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska. 

Při mapování byli zjištěni další vzácní a chránění živočichové, jako vydra říční, jeřábek lesní, strakapoud bělohřbetý,  žluna šedá,  datel černý, krkavec velký. Mimo termín mapování byl pozorován mladý orel skalní. Překvapivý byl nález první žáby, skokana hnědého, který již ve druhé polovině února vylezl z úkrytu navzdory okolním sněhovým závějím. 

Výsledky mapování budou uloženy do centrální databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a  využity  při  rozhodování v ochraně přírody.

[1] Na území CHKO Beskydy podařilo získat 27  údajů o  výskytu rysů a  4 údaje  o  přítomnosti  vlků.  V příhraniční slovenské oblasti (CHKO Kysuce) bylo získáno  5 údajů o rysech a 3 o vlcích.  Mimo termín mapování  bylo v širší oblasti Beskyd včetně slovenského pomezí  letos zaznamenáno dalších 7  známek přítomnosti rysa  a 19  údajů o vlcích. Hodnocení aktuálního stavu šelem se opíralo  nejen o terénní nálezy  z mapování, ale také o poznatky   nedávno ukončeného projektu AOPK „Monitoring velkých šelem v EVL Beskydy“ a projektů ZO ČSOP Salamandr a Hnutí DUHA.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

17. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:42 17. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se v 17. …