Ministerstvo životního prostředí: #dostbyloplastu má ode dneška 6 nových partnerů

08.10.2018 18:50 | Zprávy

Ikea, Starbucks, Costa Coffee, Lidl, Fruitisimo a Česká zemědělská univerzita. Dalších 6 partnerů, kteří se dobrovolně zapojují do iniciativy Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu, aby svým odpovědným chováním pomohly chránit naše životní prostředí. Iniciativa tak už zapojuje 13 společností, které oslovují stovky tisíc zákazníků i spotřebitelů. Všichni deklarují společně: jednorázového plastu už máme dost!

Ministerstvo životního prostředí: #dostbyloplastu má ode dneška 6 nových partnerů
Foto: mzp.cz
Popisek: Ministerstvo životního prostředí ČR

Evropa se letos rozhoduje o míře restrikce pro jednorázové plasty, které značně zamořují moře i oceány. Česká republika v čele s MŽP návrh Evropské komise jednoznačně podporuje [1]. A protože není v nápravě tohoto problému nač čekat, jde řešení plastového zamoření naproti cestou kampaně #dostbyloplastu a dobrovolných dohod. V červnu podepsal ministr životního prostředí Richard Brabec prvních 7 dohod, dnes se přidalo dalších 6 partnerů a mezi nimi i první instituce: Ikea, Starbucks, Lagardere (Costa Coffee, Paul, Mr. Baker, Hello pekařství), Lidl, Fruitisimo a Česká zemědělská univerzita. Omezení jednorázových plastů má i podporu široké veřejnosti. V anketě MŽP mezi 561 návštěvníkem farmářských trhů na pražské náplavce uvedlo 96,6 % respondentů, že podporují zpoplatnění nebo zákaz prodeje jednorázových obalů.

„Ministerstvo životního prostředí čeká doslova “odpadový” konec roku 2018. Hlavním tématem nadcházejících měsíců bude předložení nových zákonů týkající se moderní odpadové legislativy - zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech. Řešit bude zejména stěžejní problém ČR, kterým je nutnost razantního snížení skládkování a naopak posílení recyklace. Jsem rád, že paralelně s nastavením rámce nových odpadových zákonů odpovídajícím tzv. evropskému oběhovému balíčku se snažíme reálně předcházet vzniku plastového odpadu. Proto patří mé díky našim novým partnerům za jejich připojení k naší iniciativě formou závazků, které přispějí k celkovému snížení produkce jednorázových plastů u nás,” vysvětluje ministr Richard Brabec.

Mínus 200 tisíc PET lahví ročně, plastové nádobí zmizí z řetězců kaváren i z pultů supermarketů

A k čemu se jednotliví partneři dnes zavázali? IKEA ve svých českých prodejnách vyřadí z prodeje artikl jednorázového plastového nádobí, tedy brčka, tácky a kelímky a i z jejich restaurací, bister a kaváren jednorázové plasty zmizí. Zákazníci kaváren Starbucks dostávají již nyní slevu 10 Kč na každý nápoj připravený do jakéhokoliv vlastního hrnku. Starbucks se dále v dohodě zavazuje, že při konzumaci jídla či pití přímo v kavárnách nahradí plastové příbory či kelímky. Plastové příbory s sebou dostane zákazník pouze na vyžádání, ne automaticky.

Společnost Lagardère Travel Retail ve své síti kaváren Costa Coffee vymění plastové kelímky na studené nápoje za skleněné nádobí pro konzumaci na místě, u studených nápojů nahradí plastová brčka papírovými. A v dalším z jejich řetězců - pekařstvích Paul již nebudou jednorázové plasty volně k dispozici, ale obsluha je bude vydávat pouze na požádání. Řetězec Lidl do příštího roku zruší prodej jednorázových plastových výrobků (kelímků, brček, příborů, vatových tyčinek), které vystřídají výrobky z alternativních materiálů. Fruitisimo nabídne lidem možnost odnést si nápoj ve vlastní znovupoužitelné lahvi se slevou. V pobočkách, kde má prostor k sezení, nahradí pro konzumace na místě jednorázové nádobí znovupoužitelným ze skla či porcelánu. ČZU do svých prostor pořídí automaty na filtrovanou vodu, což přinese úsporu cca 200 až 300 tisíc půllitrových PET lahví ročně. A pro univerzitní akce a do vybraných provozoven v areálu ČZU pořídí vratné kelímky.

Pro to, aby se veřejnost mohla komfortněji zapojit ke kampani #dostbyloplastu, respektive sama přispívat k redukci jednorázového plastu, pomáhá ministerstvem vyjednané stanovisko Státního zdravotního ústavu, které potvrzuje, že dostat nápoj do vlastního hrnku nebo si odnést jídlo ve vlastní krabičce, už není z pohledu hygieny problém. Nikdo se proto nemusí obávat, že když požádá např. o kávu do vlastního hrnku, postaví se mu do cesty hygienické předpisy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…