NPÚ: Začíná „Rok pánů z Kunštátu 2014“

16.04.2014 15:34 | Zprávy

„Rok pánů z Kunštátu 2014“ přiblíží významný šlechtický rod spojený (nejen) s dějinami zemí Koruny české

NPÚ: Začíná „Rok pánů z Kunštátu 2014“
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

V roce 2014 uplyne 550 let od dokončení diplomatických misí, které vyslal český král Jiří z Poděbrad a Kunštátu k západoevropským panovnickým dvorům. Králova politická myšlenka nastolení míru v celém křesťanstvu byla vyvrcholením politického vzestupu šlechtického rodu, který patřil od 13. století k nejvýznamnějším a nejmocnějším činitelům středověké Moravy. Národní památkový ústav (NPÚ) jej představuje projektem Rok pánů z Kunštátu.

„Ústředním bodem celého projektu se stane krásný zámek Kunštát, který byl – ještě coby hrad – rodovým sídlem pánů z Kunštátu a který Národní památkový ústav spravuje od roku 2005. Kunštátský rok je pak součástí mezirezortního projektu Po stopách šlechtických rodů. V uplynulých letech jsme se v rámci tohoto cyklu věnovali Rožmberkům, Pernštejnům a naposledy francouzským rodům spjatým s českými zeměmi. Celý cyklus je pak pro nás skvělou příležitostí pro spolupráci s dalšími předními paměťovými institucemi, jako je v letošním roce například Národní muzeum, Národní galerie nebo Moravský zemský archiv,“ uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

První vlaštovkou předznamenávající Rok pánů z Kunštátu je výstava Symboly moci a paměti. Výstava moravských zemských desek na Pražském hradě, přístupná od 3. dubna v místnosti Korunního archivu ve Starém královském paláci. Tři vzácné exempláře pergamenových obalů moravských zemských desek jsou z různých období, v nichž byli zemskými podkomořími – tedy jedinými kompetentními k zápisu do desek – příslušníci rodu pánů z Kunštátu. Obaly desek proto nesou jejich rodové znaky a dokládají urozenost a význam rodu Kunštátů mezi moravskou středověkou aristokracií. Řemeslně nadprůměrně kvalitně zpracované pavézy, středověké štíty pro pěší ozbrojence, se sv. Václavem a znakem Prahy, jsou zase jedinečným dokladem husitské vojenské tradice přetrvávající po celé 15. století. Stejně jako olejovou skicu Mikoláše Alše Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem je lze vidět do 5. května 2014.

První akcí, která se odehraje v hlavním sídle rodu, tedy na dnešním státním zámku Kunštát, bude křest knihy Průvodce krajinou hradů. Středověké památky v povodí řeky Svratky a Svitavy, spojený s otevřením nového návštěvnického centra, který se uskuteční 25. dubna. Tato reprezentativní publikace se věnuje významným středověkým stavebním památkám: klášterům, kostelům, hradům a zříceninám v prostoru, v němž se v první polovině 13. století konstituovala rozsáhlá panství nejvýznamnějších moravských středověkých šlechtických rodů a církevních institucí – Kunštátů, pánů z Pernštejna, pánů z Lomnice, Boskoviců, kláštera Porta Coeli a kláštera v Doubravníku, s nimiž byl rod pánů z Kunštátu spojen majetkovými, příbuzenskými, mocenskými a kulturními vazbami.

Hlavní a nejvýznamnější akcí celého Roku pánu z Kunštátu, připravenou na sobotu 21. června, bude slavnostní otevření nové interaktivní expozice nazvané V erbu tří pruhů. Páni z Kunštátu a jejich hrad v dosud nepřístupných románsko-gotických sklepeních a v renesančních místnostech jižního křídla státního zámku Kunštát. Prezentovány zde budou dějiny rodu pánů z Kunštátu, ale také každodennost hradů jako středověkých sídel, a život na nich. Výstavou budou provázet jednotliví příslušníci rodu pánů z Kunštátu, jako reprezentanti určitých fenoménů, které středověký život na moravských hradech provázely.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechInvest: Český polovodičový průmysl jako priorita

16:14 CzechInvest: Český polovodičový průmysl jako priorita

Význam rozvoje polovodičového průmyslu a jeho role v budoucí prosperitě české ekonomiky.