Nemocnice České Budějovice: Stanovisko k přednostnímu antigennímu testování řidičů nákladní dopravy

19.3.2021 12:39 odp.

Centrální řídící tým MZ ČR vydal „Metodický pokyn k zajištění testování řidičů nákladní dopravy“. Předmětem pokynu je doporučení udělení výjimky pro řidiče nákladní dopravy, která jim umožní podstoupit antigenní test na průkaz antigenu viru SARS-CoV-2 bez povinnosti předchozího objednání.

Nemocnice České Budějovice: Stanovisko k přednostnímu antigennímu testování řidičů nákladní dopravy
Foto: mane.cz
Popisek: nemocnice České Budějovice

Uvedený pokyn považujeme v době přehlcení antigenních odběrových center za nešťastný a nesystémový, který proti sobě staví jednotlivé skupiny občanů, v tomto případě ve prospěch řidičů nákladní dopravy a k tíži ostatních lidí, kteří potřebují absolvovat antigenní test ať už z důvodu cest za prací do zahraničí, z důvodu potřeby návštěvy rodinných příslušníků z řad seniorů nebo z prosté obavy o zdraví své či svých blízkých. Snaha ulehčit situaci uvedené vybrané skupině občanů přednostním testováním bohužel ztěžuje situaci také zdravotníkům odběrových center.

Antigenní testování je pro nemocnici zcela okrajovou činností. Jejím posláním je péče o nemocné, a to ty s covid-19, ale i s jakýmkoliv jiným onemocněním. Narůstající počet pacientů s covid-19 netřeba komentovat, stejně jako provoz vysokoprůtokového očkovacího centra či rychlé zajištění stěrů na PCR indikovaných lékaři či hygienickou stanicí.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9913 lidí

Českobudějovická nemocnice se bude snažit doporučení vyhovět a řidiče nákladní dopravy otestovat bez předchozího objednání, ale objektivně to jsme schopni provést jen do naší reálné testovací kapacity. Bylo by iluzorní se domnívat, že jsme schopni uspokojit například stovky nebo vyšší desítky neobjednaných řidičů za den navíc k občanům s řádně rezervovaným termínem. Antigenní test je celý prováděn přímo na odběrovém místě a tím je daná hodinová kapacita pracoviště. Naši pracovníci proto mají plné právo odmítnout zájemce o přednostní testování v případě vyčerpání jejich možností.

Bohužel během minulého víkendu naši zdravotníci čelili nevybíravým slovním útokům a vulgárním výpadům z řad zájemců o provedení testů bez předchozího objednání. Přestože jde o jednotlivce, dokáže takové chování atmosféru v odběrovém místě znepříjemnit. Únava a frustrace veřejnosti z dlouho trvající pandemie je pochopitelná, podobnými výlevy se ale současná situace nezmění.

Děkujeme za pochopení a prosíme vás o ohleduplnost a respekt vůči našim zdravotníkům, kteří již rok dělají vše, co je v jejich silách, aby vám pomohli.

„Metodický pokyn k zajištění testování řidičů nákladní dopravy ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky

16:55 Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky

Na základě druhého letošního odhadu sklizně k 15. červenci se očekává úroda základních obilovin 7 40…