Nemocnice Náchod: Když s hubnutím pomáhají chirurgové, jdou kila dolů

31.10.2022 19:33 | Tisková zpráva

Tělo pětiny lidí v naší zemi je obézní a mnoho dalších svými přibývajícími kily k obezitě směřuje. To, co začalo jako lehká nadváha, končí v mnoha případech nemocným a vyčerpaným organismem i narušenou psychikou. Cesta k normální váze zdá se být nekonečně dlouhá a namáhavá, dietní programy často z různých důvodů selhávají. Nastává moment, kdy lidé začínají uvažovat o bariatrické operaci, která by jim pomohla ven ze spletitého labyrintu pokusů a omylů, nadějí a zklamání.

Nemocnice Náchod: Když s hubnutím pomáhají chirurgové, jdou kila dolů
Foto: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a. s.
Popisek: Oblastní nemocnice Náchod

„Operační řešení obezity je až poslední možnost, které by měla předcházet snaha zhubnout přirozeně. Je to podaná ruka a začátek nové cesty, po které už ale pacient musí pokračovat sám,“ říká primář náchodské chirurgie MUDr. Jaroslav Vokůrka a dodává, že od prvního kontaktu se zájemcem o operaci po chirurgický výkon samotný uběhne obvykle několik měsíců.

Operace žaludku i střev bez dlouhých jizev

„K bariatrické operaci jsou indikováni lidé s body mass indexem nad 40, příp.  vyšším než 35, jejichž zdravotní stav komplikují další onemocnění typu diabetes 2. typu, artrózy nosných kloubů, spánkové apnoe a podobně. Druhou skupinou operovaných jsou pacienti, kteří již v minulosti podstoupili bariatrický výkon, a ten se po letech stává nefunkční. Přicházejí často například po bandáži žaludku provedenou před lety s tím, že znovu přibrali a žádají reoperaci,“ vysvětluje primář a dodává, že vývoj posledních let již v Náchodě bandáž žaludku škrtnul ze seznamu nabízených zákroků.

„Nabízíme plné spektrum v současnosti prováděných výkonů, všechny operujeme laparoskopicky. Nejčastější typy u nás prováděných operací jsou tzv. sleeve resekce žaludku a gastrický bypass. Tyto výkony se dají vzájemně kombinovat a modifikovat, finální řešení přizpůsobujeme na míru každému pacientovi,“ dodává MUDr. Jaroslav Vokůrka.

„Už jsem hubený?“

S touto větou na rtech se někdy pacienti po operaci probouzejí, úbytek váhy je ale teprve čeká. Jednoduše řečeno, do žaludku se po provedení operace již nevejde tolik, co dříve. Při jídle tak i díky práci hormonů nastává brzký pocit sytosti. Současně proti přibývání na váze působí i druhý efekt – zkrácená cesta potravy slepým střevem, která má za následek zmenšení množství živin vstřebávaných do organismu. Tyto dva mechanismy způsobují radikální úbytek váhy – v řádu několika měsíců po bariatrickém zákroku sníží pacient svou hmotnost průměrně o 40 %. Než k tomu dojde, prakticky okamžitě po operaci již také začínají fungovat efekty endokrinní, zdůrazňuje primář: „To znamená, že například člověk s cukrovkou od nás již odchází bez inzulínu. Tento efekt je nezávislý na zhubnutí. Pro pacienty s diabetem to znamená další benefit této operace.“ 

Momentu, kdy se člověk ocitne na operačním sále v péči chirurgů, však přechází dlouhá příprava.

„Po prvotním pohovoru v ambulanci čeká pacienta několik vyšetření. Při jednom z nich psycholog zhodnotí, zda se za obezitou neskrývá psychická či psychiatrická porucha, a následuje interní, endokrinologické vyšetření. Cílem je zjistit, zda tu nejsou takové příčiny obezity, které by nám bránily v chirurgickém zákroku. Pokud jsou všechna vyšetření v pořádku, může pacient dostat termín k operaci,“ popisuje cestu na operační sál primář chirurgického oddělení náchodské nemocnice.

Mezitím, co se datum operace blíží, dostává se pacient ještě do péče dietních sester, které ho vedou ke snížení váhy alespoň o několik procent. Tímto krokem ztratí na objemu játra, která jinak svou vysokou vahou komplikují průběh laparoskopické operace. Po zákroku se pacient zotavuje na nemocničním lůžku přibližně pět dní.

„Chceme mít jistotu, že se vše dobře hojí. Často za námi jezdí lidé z daleka, a než se vydají po operaci domů, musí být vše průkazně v pořádku. Před propuštěním jim proto většinou dáme vypít kontrastní látku, abychom si ověřili, že tekutina tělem proudí tak, jak má,“ dodává MUDr. Vokůrka.

Změna je život

Jakkoliv je chirurgické řešení účinné, cesta k novému tělu nevede starým životním stylem. Bezprostředně po operaci drží lidé přísnou dietu, při níž si odměřují množství jídla, které mohou sníst. 

Později si však musí nastavit vlastní pravidla a najít vyhovující způsob stravování a životosprávy. To je práce především s vlastní myslí. Pokud byl dosud příjem kalorií silnou závislostí, je potřeba si to uvědomit, dostat tuto závislost pod kontrolu a najít nové záliby, ideálně takové, které jsou spojené s pohybem. Tak může začít nový život se štíhlejším a zdravějším tělem.

Cesta k obezitě? Kafe, cigárko, jedno jídlo denně. K tomu málo spánku.

„Dříve jsem neměla, co na sebe, a teď zase nemám, co na sebe. Oblečení bylo nejdřív malé, teď zase moc velké,“ začíná své vyprávění Martina z Nového Města nad Metují, která během devíti měsíců snížila svou váhu o 64 kilogramů. V době, kdy se rozhodla podstoupit bariatrickou operaci, vážila 170 kg při výšce 176 cm a zhubnout se jí dlouhodobě nedařilo.

„Jako dítě jsem sportovala, nebyla jsem ani hubená, ani tlustá. Později ale začaly problémy se štítnou žlázou a váha začala stoupat. Během měsíce jsem přibrala třeba i 10 kilo,“ popisuje Martina a dodává, že váha jí hodně vystoupala po porodech jejich dvou dětí a od té doby nešly přebytečné kilogramy dolů. „Sice jsem se hýbala, ale špatně jsem jedla. Jednou denně, a ještě kaloricky špatně, takže tělo si asi ukládalo, protože vědělo, že zase dlouho nedostane.“ K tomu zřejmě přispěl nedostatek spánku. „Vždy mi stačily, tři, čtyři hodiny spánku. Do práce jsem vstávala po třetí hodině ranní a chodila jsem spát o půlnoci,“ dodává.

Když později začala obezitu řešit se svou lékařkou, dozvěděla se, že trpí podvýživou. „Kafe a cigárko, to byl můj rituál. Nikdy jsem nesladila, ani to nepřeháněla se sladkým, možná právě proto jsem si nevěděla rady s tím, jak zhubnout,“ říká Martina, která již před lety absolvovala bandáž žaludku. Ani tento zákrok jí ale kýžený efekt nepřinesl. „Navštěvovala jsem endokrinologii a diabetickou poradnu. Tam mi lékařka řekla, že obezitu řeší náchodská chirurgie. Vrtalo mi to hlavou, ale váhala jsem. Pak jsem si řekla, že se mi blíží padesátka a chci se dožít svatby svých dětí, užít si vnoučátka, hrát si s nimi. Proto jsem do toho šla.“ Ještě před operací dokázala s pomocí dietních sester během několika měsíců snížit váhu o téměř deset kilogramů. Chirurgové náchodské nemocnice se rozhodli pro provedení sleeve resekce žaludku, která se ukázala jako úspěšné řešení. Operaci podstoupila Martina v lednu 2022.  „Operace byla v pohodě. Domů jsem šla po týdnu a začínala s tekutou a kašovitou stravou, postupně jsem přidávala, co šlo. Pak už jsem jen sledovala, jak mi jdou nadbytečná kila dolů. Pokud má někdo problém a váhu nemůže dostat dolů, doporučila bych mu do toho jít,“ uzavírá Martina. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…