OS KOVO: V pracovněprávních sporech mají odbory navrch nad zaměstnavateli

13. 12. 2017 16:38

Přestože pracovněprávních sporů řeší specialisté jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu (OS) KOVO v Českých Budějovicích desítky ročně, tedy několik měsíčně, před soudem končí tyto případy jen ve výjimečných případech. Zpravidla se jedná o nejzávažnější kauzy, kdy zaměstnavatelům hrozí v případě neúspěchu finanční ztráty a další postihy.

OS KOVO: V pracovněprávních sporech mají odbory navrch nad zaměstnavateli
Foto: oskovo.cz
Popisek: Odborový svaz Kovo - logo
reklama

Běžné spory, jichž se ujme odborový právník, se firmy raději snaží ukončit dohodou. Jsou si totiž dobře vědomy toho, že úspěšnost odborových právníků vzhledem k detailní znalosti pracovně-právní problematiky je víceméně stoprocentní. Odbory v této problematice tak mají právně navrch nad nesolidními zaměstnavateli.

Podle zmocněnce Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jana Švece do mnoha sporů ani odborový právník zasahovat nemusí a se zaměstnavateli je vyřeší už předsedové základních organizací OS KOVO v konkrétních firmách a podnicích. „Předsedům našich základních organizací poskytujeme pravidelná školení a konzultace, mimo jiné v právních otázkách, takže si s celou řadou sporů poradí sami. Pro zaměstnance je pouze důležité, aby se na ně včas obrátili. Dá se tak zamezit vyhrocení mnoha neshod,“ uvedl Švec.

Jedním ze základních práv členů OS KOVO evidovaných v některé ze základních organizaci nebo těch, kteří jsou evidováni při Regionálním pracovišti OS KOVO, je právo na bezplatnou právní pomoc v pracovněprávních sporech a v oblasti sociálně-právní, a to podle Řádu právní pomoci OS KOVO či dalších vnitřních předpisů OS KOVO. Tato právní pomoc je realizována zejména formou ústního poradenství při jejich osobní návštěvě právníka, či jiného specialisty na RP nebo na základě telefonického, či emailového dotazu.

„Dalším stupněm bezplatného právního poradenství je vypracovávání písemných stanovisek nebo jiných dokumentů, případně návrhů, různých smluv či dohod nebo ostatních listin právníkem Regionálního pracoviště,“ doplnil právní specialista jihočeského Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Mgr. Vladimír Vašek.

Další významnou pomocí právníka na příslušném Regionálním pracovišti je bezplatné právní zastoupení člena OS KOVO před soudem, a to v pracovněprávních věcech plynoucích z pracovních poměrů a poměrů na jejich úroveň postavených, nároků z uzavřených a platných kolektivních smluv a v otázkách souvisejícího sociálního zabezpečení, zdravotního a nemocenského pojištění, pokud vznikly za dobu členství v OS KOVO.

Před soudem vesměs končí nejzávažnější případy sporů, například v souvislosti s těžkými pracovními úrazy, kdy se odškodné pohybuje i v řádu stovek tisíc korun. Zaměstnavatelé se podle právníka v případech pracovních úrazů brání tak ostře zejména proto, že v okamžiku jasného prokázání viny jim mohou hrozit další postihy ze strany pojišťoven, inspektorátu práce či dalších institucí.

Přibližně devadesát procent sporů však končí mimosoudní dohodou. „Naším cílem není poškozovat zaměstnavatele. Nejsme zlatokopové, pro zaměstnance, naše členy, chceme získat jen to, co jim právem náleží. A to většinou firmy pochopí, takže většina sporů končí dohodou, jakmile se do problémů vložíme,“ konstatoval Vašek.

Služby v oblasti právního poradenství, včetně zastupování před soudem, poskytuje Odborový svaz KOVO svým členům zcela zdarma. „Vedle pracovněprávních sporů se věnujeme také poradenství ve věcech občanskoprávních, rodinně-právních, správních i trestních. Naše agenda je tedy víceméně kompletní, i když hlavní a profesionální zaměření samozřejmě zůstává v oblasti pracovního práva,“ poznamenal Vašek.

Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance. Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch České Budějovice, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov České Budějovice, Groz-Beckert ČR, Kern-Liebers CR, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Dura Automotive Blatná, Schneider Electric Písek a další.

Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje více než 90 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu. Kromě činnosti v této profesní oblasti se aktivně podílí na řešení problémů státní sociální politiky, zaměstnanosti a postavení zaměstnanců, prosazuje principy demokracie a občanské snášenlivosti. OS KOVO je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Median - Většina lidí chce místo stravenek dostávat peníze

22:03 Ministerstvo financí: Median - Většina lidí chce místo stravenek dostávat peníze

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový…