Lesy ČR: Zámecký park na Konopišti obnovují státní lesníci s vlašimskými ochránci přírody

02.05.2025 22:31 | Tisková zpráva

Zachovat historické stromy a podpořit biologickou rozmanitost parku u státního zámku Konopiště chtějí Lesy ČR spravující téměř celý park. Na jeho postupném prosvětlování a obnově podnik spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody Vlašim.

Lesy ČR: Zámecký park na Konopišti obnovují státní lesníci s vlašimskými ochránci přírody
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

„Už řadu let se stav letitých dubů, lip a dalších dřevin zhoršoval. Solitéry postupně utlačovaly náletové dřeviny, takže ztrácely vitalitu a začaly se rozpadat. Ovšem o stovky let dříve, než byla jejich životní perspektiva. Proto jsme se rozhodli park kompletně obnovit a velmi staré i mladší nadějné stromy zachránit. Podpoříme tak i na ně vázaný saproxylický hmyz, jehož výskyt prokázal entomologický průzkum. Jde o druhy vázané na staré biotopové stromy, ideálně osluněné. Podpoříme tak krajinářskou i ekologickou hodnotu celého území a zvýšíme bezpečnost návštěvníků,“ řekl ředitel Lesního závodu Konopiště Miroslav Jankovský.

Zpracování zejména mladších konkurenčních dřevin v sousedství starých stromů, stejně jako citlivé ořezy vybraných dřevin, tedy veškerá opatření, se odborně a velmi důkladně připravovala.  Schválil je i Krajský úřad Středočeského kraje, Městský úřad v Benešově a Národní památkový ústav. Ten spravuje zámek a menší část parku. V plánu jsou i citlivé krajinářské úpravy včetně nových dosadeb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Daně

Zaujal mě váš billboard, kde tvrdíte doslova ,,snižuji daně“. Můžete mi říci, jaké daně jste snížil?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Vlaky Bruntál x Malá Morávka budou jezdit

22:31 Moravskoslezský kraj: Vlaky Bruntál x Malá Morávka budou jezdit

Lidé, kteří jezdí vlakem mezi Malou Morávkou a Bruntálem, se nemusejí obávat, že by provoz na této r…