Pietní vzpomínka, během které členové ázerbájdžánské komunity uctili památku obyvatel města Chodžaly

26.02.2021 16:21 | Zprávy

V únoru 1992 v městečku Chodžaly, které jako jediné v Náhorně-Karabašském regionu Ázerbájdžánu mělo letiště (dnes také známo jako „Stěpanakertské letiště“), došlo k bezprecedentnímu masakru ázerbájdžánského obyvatelstva. V noci z 25. na 26. února roku 1992 provedly arménské ozbrojené síly za asistence ruského 366. motostřeleckého pluku útok na Chodžaly. Během noci byli těmi nejohavnějšími způsoby zavražděni nevinní obyvatelé města. Výsledkem masakru bylo 613 obětí, včetně 106 žen, 63 dětí a 70 seniorů. 1275 obyvatel bylo zajato, osud 150 osob zůstává dodnes neznámý. V průběhu tragédie bylo 487 obyvatel Chodžaly těžce zmrzačeno, 8 rodin zcela vyhlazeno. 26 dětí přišlo o oba rodiče a 130 dětí o jednoho z rodičů.

Pietní vzpomínka, během které členové ázerbájdžánské komunity uctili památku obyvatel města Chodžaly
Foto: Ázerbájdžánská komunita v ČR
Popisek: Ázerbájdžánská komunita v ČR na Malostranském náměstí uspořádala pietní vzpomínku, během které členové komunity uctili památku obyvatel ázerbájdžánského města Chodžaly.

Město Chodžaly bylo vybráno jako další cíl v okupaci ázerbájdžánského území, tento útok měl vyvolat paniku a strach u Ázerbájdžánců a samotná brutalita masakru připravovala půdu pro následné masivní etnické čistění tohoto území. Výsledkem byla okupace pětiny území Ázerbájdžánu, kvůli které se přibližně každý sedmý člověk v zemi stal vnitřně vysídlenou osobou (IDP).

Arménští představitelé dlouhodobě popírají svou odpovědnost za zločiny spáchané na obyvatelích Chodžaly bez ohledu na to, že jsou tyto zločiny zdokumentované četnými nezávislými zdroji a očitými svědky. Právě na základě existujících důkazů z nezávislých zdrojů zveřejnil Evropský soud pro lidská práva následující výrok: „… v době dobytí  Chodžaly v noci z 25. na 26. února 1992 byly stovky civilistů ázerbájdžánského etnického původu během pokusu o útěk zabity, zraněny nebo zajaty arménskými bojovníky útočícími na město.“ Soud klasifikoval zvěrstva spáchaná v Chodžaly jako „činy zvláštní závažnosti srovnatelné s válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti.“ (Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ze dne 22. dubna 2010, bod 87)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O svátcích Úřad vlády otevře běžně nepřístupné paláce

7:23 O svátcích Úřad vlády otevře běžně nepřístupné paláce

Úřad vlády pokračuje v tradici dnů otevřených dveří jeho historických budov o červencových svátcích.