Povodí Moravy: Projekt napojení odstavených ramen Dyje zvítězil u odborné poroty i veřejnosti

07.11.2020 14:02 | Zprávy

Projekt napojení odstavených ramen Dyje, které Povodí Moravy společně s rakouskými partnery dokončilo v loňském roce na Břeclavsku, zvítězil v environmentální soutěži Adapterra Awards 2020. Projekt, který soutěžil pod názvem Nový prostor pro řeku Dyji, získal cenu sympatie i cenu odborné poroty.

Povodí Moravy: Projekt napojení odstavených ramen Dyje zvítězil u odborné poroty i veřejnosti
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Soutěž Adapterra Awards hledá inspirativní projekty, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu klimatické změně. V letošním roce posuzovala odborná porota 78 projektů, z nichž vybrala nejlepších 21. Projekt Povodí Moravy, s. p. zvítězil v kategorii Volná krajina a navíc si odnesl Cenu sympatie. „Ocenění v soutěži Adapterra Awards 2020 si velice vážím. Náš projekt, v rámci kterého jsme prodloužili cestu Dyji o 900 metrů napojením tří meandrů zpět do koryta řeky, získal hlasy nejen odborné poroty, ale v rámci hlasování ho ocenila i veřejnost. Věřím, že odborníky a veřejnost zajmou i naše další projekty, v rámci kterých řekám vracíme původní charakter, realizujeme přírodě blízká opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná,“ poděkoval porotě i všem hlasujícím generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.V hlasování o nejsympatičtější projekt se pro 21 finalistů sešlo 8 tisíc hlasů.

Napojením odstavených ramen na Dyji Povodí Moravy, s. p. zabránilo jejich vysychání, úhynu vodních živočichů a zániku na vodu vázaných ekosystémů. Zároveň došlo ke zpomalení odtoku vody z krajiny. „Každý metr koryta, který řece vrátíme, zvyšuje šanci, že voda zůstane na jižní Moravě, kde ji tolik potřebujeme. Neodteče pryč a zlepší vodní bilanci zdejších lužních lesů. Tyto přírodě blízké projekty je třeba vnímat jako součást komplexu opatření a v dnešní době musí být prováděny v souladu s opatřeními pro posílení vodních zdrojů. Bez nich postrádají smysl, neboť nenahrazují vodní zdroje,“ doplňuje Gargulák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Memorandum urychlí energetické stavby na státních pozemcích

11:49 ČEZ: Memorandum urychlí energetické stavby na státních pozemcích

Sladit a urychlit vznik staveb distribuční soustavy na státních pozemcích je cílem memoranda s Lesy …