Premiér Sobotka: Česko-čínské vztahy mají velmi dynamický vývoj a lze je označit za nejlepší v historii

27.11.2015 9:17

Premiér Sobotka jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o strategickém partnerství obou zemí .

Premiér Sobotka: Česko-čínské vztahy mají velmi dynamický vývoj a lze je označit za nejlepší v historii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se setkal ve čtvrtek 26. listopadu 2015 v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hlavními tématy byl rozvoj vzájemných vztahů obou zemí a zintenzivnění dosavadní úspěšné spolupráce v oblasti hospodářství, nových investic, dopravy, bankovnictví, cestovního ruchu a mnohých dalších.

Premiér s prezidentem projednal strategické partnerství mezi ČR a ČLR, které by mělo být podepsáno příští rok u příležitosti návštěvy čínského prezidenta v ČR. Půjde o historicky první návštěvu čínského prezidenta v naší zemi od doby navázání vzájemných diplomatických vztahů.

„Česko-čínské vztahy mají velmi dynamický vývoj a lze je označit za nejlepší v historii. S prezidentem Si Ťin-pchingem jsme diskutovali o jejich dalším úspěšném rozvoji a intenzivnější spolupráci obou zemí v řadě oblastí. ČR má přímé letecké spojení s Čínou na ose Praha-Peking, příští rok se plánuje zřízení další přímé linky, tentokrát Praha-Šanghaj, která spojí ČR s hlavní ekonomickou tepnou Číny. Získáváme významné čínské investice, úspěšně u nás expandují čínské banky, letos zde otevřela svoji pobočku Bank of China. 

To vše jsou předpoklady, aby se ČR stala dopravním uzlem i finančním centrem Číny pro střední a východní Evropu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Po dnešním jednání s prezidentem bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi vládou České republiky a vládou Čínské lidové republiky o společné podpoře iniciativy Ekonomické pásmo Hedvábné stezky a Námořní Hedvábná stezka pro 21. století. Memorandum vedle ČR podepsaly také Bulharsko, Polsko a Slovensko.

Česká republika se chce soustředit v rámci tohoto memoranda na tři hlavní priority:

  • vytvořit z ČR dopravní centrum pro Čínu ve střední a východní Evropě,
  • vytvořit z Prahy finanční centrum čínských bank pro expanzi v regionu,
  • rozvíjet průmyslovou spolupráci mezi Čínou a ČR, především v otázce podpory vědy, výzkumu a inovací.

V příloze naleznete Memorandum o porozumění mezi vládou České republiky a vládou Čínské lidové republiky o společné podpoře iniciativy Ekonomické pásmo Hedvábné stezky a Námořní Hedvábná stezka pro 21. Století.

Více informací o návštěvě předsedy vlády v Číně naleznete nahttp://www.vlada.cz/cz/premier-bohuslav-sobotka-na-navsteve-ciny-137224/

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…