Obavy generála Šedivého: Konflikt mezi USA a Čínou. A jaderné zbraně

03.05.2024 22:58 | Zprávy

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý v pořadu K věci na CNN Prima News varoval před nevyhnutelnou válkou mezi Spojenými státy a Čínou. Šedivý předpověděl, že tento konflikt by mohl mít globální dopady a existuje reálné nebezpečí použití jaderných zbraní. Hrozí, že Rusko by se v tomto konfliktu přidalo k Číně. Mezitím na Ukrajině však bude dál postupovat.

Obavy generála Šedivého: Konflikt mezi USA a Čínou. A jaderné zbraně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

V pořadu K věci na CNN Prima News bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý mluvil o vývoji války na Ukrajině. Rusové budou dle jeho názoru i nadále v budoucích měsících postupovat, ne však tak dramatickým tempem.

„Myslím, že Rusové budou ještě několik měsíců postupovat. Nebude to nějakými dramatickými skoky o desítky kilometrů za den, ale s cíli, které v současné době mají,“ uvedl bývalý náčelník. Vysvětlil, že Ruské federaci jde především o ovládnutí Luhanské a Doněcké oblasti, Záporoží a Chersonu. „Ty bojové aktivity nasvědčují tomu, že se do budoucnosti snaží získat i Charkov a Charkovskou oblast, což už také několikrát bylo zmíněno v ruských vyjádřeních. A Oděsa, Podněstří… to je celý ten pás, který by Ukrajinu de facto izoloval od východu a zároveň od Černého moře.“

„Pokud by se Ukrajincům podařilo zastavit postup, tak si myslím, že se poměry vyrovnají a dokonce může přijít chvíle, kdy se začne vyjednávat,“ dodal Šedivý.

Rusové dle jeho názoru mají převahu, protože úspěšně přeměnili svůj průmysl na válečnou ekonomiku a díky tomu mají silnou vojenskou výrobu. Úspěšně v Rusku probíhá i mobilizace. „Velmi rychle převedli svůj průmysl na válečnou ekonomiku. Mají poměrně intenzivní výrobu zbraní a vojenského materiálu a zároveň průběžně mobilizují. V záloze drží až 70 tisíc vojáků na prohlubování současné ofenzivy,“ uvedl Šedivý.

Pokud by i Evropa přešla na takovýto styl výroby, nemělo by Rusko šanci, míní Šedivý. „My dneska pracujeme pořád téměř v tom normálním byznysovém prostředí, ale kdybychom opravu šli tím direktivním způsobem vyrábět zbraně a vojenský materiál, tak má Evropa obrovský potenciál,“ prohlásil bývalý náčelník.

Možnost jaderného konfliktu

Vedle vývoje války na Ukrajině byl v závěru rozhovoru diskutovaný i možný konflikt mezi Spojenými státy americkými a Čínou. Válka mezi těmito dvěma mocnostmi je dle slov Šedivého nevyhnutelná.

„Jsou to závěry známé už dlouhá léta. V Evropě jsme zahleděni sami na sebe, ale americká generalita a bezpečnostní experti s tím dlouhá léta pracují a hledají, jak se té válce vyhnout. Ale ambice prezentované Číňany jsou natolik v kontradikci s názory ostatních států v tomto regionu, například Japonska, ale i USA, a tam se ukazuje, že k nějakému konfliktu pravděpodobně dojde,“ uvedl.

„Lze předpokládat, že to bude konflikt, který se rozroste do mnohem většího měřítka. Mimo jiné právě to, že by se mohlo stát, že by se Rusko spojilo s Čínou a začalo prosazovat své zájmy silou, protože Spojené státy americké se konfliktu v Evropě nebudou moci věnovat,“ řekl s tím, že by mohlo jít o „globální konflikt“, v němž by „existovalo silné nebezpečí, že by skončil použitím jaderných zbraní“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Šedivý je člen Aspen institutu. To částečně vysvětluje to, co plácá., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevčelka , 04.05.2024 11:55:07

|  5 |  0

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …