Giuseppe Maiello: Moje zkušenost s Dominikem Ferim. Ještě před aférou. Už je mi to jasné

05.05.2024 5:00 | Rozhovor

Tříletý trest vězení zhatil Dominiku Ferimu nejen domácí hvězdnou politickou kariéru, ale připravil ho i o zářivou budoucnost v unijních strukturách. V Evropské komisi ho museli vymazat ze seznamu budoucích globálních lídrů, když v Bruselu s ním počítali jako s jedním z nich. „Když ty struktury vytvoří nějakého globálního politika, tak on o tom ani vědět nemusí. Oni nepotřebují chodit s kufříky. Stačí si vytipovat lidi, kteří jsou přesvědčení, kteří mají nějaké charakteristiky, a pomáhat jim v kariéře,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz vysokoškolský pedagog a člen Pirátské strany Giuseppe Maiello.

Giuseppe Maiello: Moje zkušenost s Dominikem Ferim. Ještě před aférou. Už je mi to jasné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doc. Giuseppe Maiello, Ph.D., sociální antropolog, vysokoškolský pedagog, člen Pirátské strany

Krátce poté, co Městský soud v Praze potvrdil nadějnému politikovi TOP 09 tříletý trest vězení, napsal jste na Facebook: „Tento člověk, společně se dvěma mými spolustraníky, Paroubkem, Taberym, Moravcem a několika dalšími, před sedmi lety zahájil shitstorm proti mně. Jako první padl konečně ‚Dominic‘ a všem už je to konečně jasné, jaký má morální profil. Už tehdy jsem věděl, co je zač, stejně jako jsem si vždy byl vědom profilu těch mých dvou spolustraníků a zbytku skupiny. Dnes padl Feri, příště přijde na řadu zbytek. Otázka nezní ‚opravdu?‘, ale jen ‚kdy?‘.“ Co vás k napsání takového příspěvku vedlo?

To byla má reakce na několik článků na A2larm, které pojednávaly o soudu s Ferim. Osobně jsem ho nikdy nepoznal, ale v době, kdy byla ta štvanice proti mně, tak on byl jedním z těch, kdo se do mě pustili. To mě dost překvapil. Chápu šéfredaktora Respektu Taberyho, s nímž jsem měl problém v době, kdy jsme bojovali za zachování Klánovického lesa, kdy proti nám byl Alexandr Vondra, který tam měl nějaké vazby. Tehdy tam přijeli napsat reportáž dva redaktoři z Respektu, která ale nikdy nevyšla. Komunikovali jsme s Taberym, já mu vyčítal, že reportáž nevyšla, on mi tvrdil, že si vymýšlím. Ale já jsem věděl od známého z redakce Respektu, že právě on nechal ten článek zmizet. Takže chápu, že Tabery se mnou měl nevyřešený problém.

Ten měl s vámi i moderátor České televize?

Moravce jsem znal, ale spíše v dobrém. Přitom on de facto neříkal nic špatného, ale s takovým sentimentem, s takovou novinářskou technikou, že si lidé mysleli, bůhvíco jsem dělal. Bylo to ve čtvrtek, den před volbami, byli u něj na debatě lídři stran a on se pustil do Bartoše, kdo že to za Piráty kandiduje ve Zlínském kraji. Ale přitom neřekl nic konkrétního. Zkoušel jsem ho po volbách kontaktovat, ale on se ke mně choval dost arogantně. Jako vysokoškolský pedagog nemám právo novináře kádrovat, ale oni by měli mít povinnost se mě zeptat. A ne jen o mně vytvořit nějaký příběh, aniž se mě na cokoli z toho zeptali.

A jak to, že mezi těmi, kdo se vám pokusili namydlit před volbami schody, se ocitl i Dominik Feri?

Netuším. Pustil se do mě na sociálních sítích, kde měl tehdy milion sledovatelů. Také kandidoval ve volbách, a to z posledního místa kandidátky. Přitom já ho neznal a on šel proti mně. Považoval jsem ho za cizího člověka, který se chtěl jenom zviditelnit. Ale pak se nabaloval jeden na druhého, aniž by mi kdokoli položil nějaké otázky. Valil se na mě ten tzv. samospádový shitstorm, házeli na mě hnůj, aniž by se mě někdo na cokoli zeptal. Jenom si vystavěli o mně nějaký svůj příběh.

Sám jste se o politickou hvězdu TOP 09 nijak nezajímal?

Jednou za mnou přišel student a povídal mi, co dělá Feri s těmi děvčaty. To bylo ještě před vypuknutím té aféry. Říkal, že mu dvě dívky nezávisle na sobě vyprávěly stejný příběh. Jako vysokoškolský učitel jsem v kontaktu s mladými každý den a znám to prostředí. A on mi líčil, že ty dvě kamarádky mu řekly, co se jim stalo. Jedna přiznávala, že pila, druhá ne, jen si dala nějakou limonádu. Ale najednou usnuly, a když se probudily, tak byly evidentně o*ukané. Mezi sebou se ty dvě vůbec neznaly, ale vyprávěly de facto hodně podobný příběh. A ten kluk mi říkal, že jsem měl pravdu, že ten Feri je debil, když dělá takové věci. Je třeba podotknout, že on pokračoval veselý dál, protože v té době byl de facto nedotknutelný.

Takže pro vás to nebylo žádné překvapení, když aféra s Ferim vypukla?

Řekl jsem to jedné kamarádce z Evropské komise. „Jéžíšmarjá, my ho tady známe,“ reagovala. To mě překvapilo. Ozvala se později a povídala, že ho musela vymazat ze seznamu. Mají tam totiž seznam budoucích globálních lídrů a s ním se v Bruselu počítalo jako s jedním z nich.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

no fakt to myslí vysokoškolský pedagog, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusechrchla , 05.05.2024 8:20:27
vážně jakože kdo je proti ať padne? A vyjmenoval kdo by to měl být! Pomstychtivý Pirát j ehož strana kosí kdekoho kdo jim stojí v cestě ke korytům.. Otázka zní: kdo asi stojí za tou kauzou Feriho. Když ho už nemohl chránit zesnulý Kubera.. Feri byl mizerný politk . Neměla jsem ho ráda. Pro jeho názory,jakože já můžu všechno. Pro jeho vzhled kterým očividně provokoval. A nemám ráda ani Piráty kteří se pasovali do role vládců zeměkoule. Udávání,žalování do EP . Vlezdoprdelizmus. A hovoří pedagog i o tom jakým podfiukem se dostali k lizu. Kdy Babiš sám na sebe měl spoustu procent preferencí a koalici musel narychlo podat berli Raychetský v podobě zákona antiBabiš kdy mohli spatlat procenta čtyři strany jako celek. Následné hádky o koryta. Kdy se pro Piráty " našlo" ministerstvo. A z té moci teď budou lovit až krvežíznivě oponenty. Jak asi?? Vytvářením kauz?? To je fakt politické dno. Čeho jsou tihle nazí císařové schopni ukázali když poštvali ABjuniora proti otci a bratry Okamurovce proti sobě.. Rakve u domu Babiše a jiný hnus.

|  17 |  0

Další články z rubriky

„Šílená cifra.“ Okamura se zhrozil nad cenou vojenského materiálu pro Ukrajinu

12:41 „Šílená cifra.“ Okamura se zhrozil nad cenou vojenského materiálu pro Ukrajinu

Ministerstvo obrany uvedlo, že od začátku ruské invaze do konce května 2024 poslalo Ukrajině z armád…