Psychiatrická nemocnice Písek: Zlepšená diagnostika pomáhá pacientům s ADHD

10.07.2019 17:48 | Zprávy

Lékaři z Psychiatrické nemocnice v Písku evidují za tento rok větší množství dospělých pacientů se syndromem ADHD. Nejde o epidemii této choroby, ale o zlepšenou diagnostiku související s moderními vědeckými metodami. Písečtí odborníci je umí zachytit a využít ku prospěchu svých pacientů.

Psychiatrická nemocnice Písek: Zlepšená diagnostika pomáhá pacientům s ADHD
Foto: pnpisek.cz
Popisek: Psychiatrická nemocnice Písek

Porucha která je zjednodušeně definována jako porucha pozornosti s impulzivitou a hyperaktivitou je známá u dětí, ale přechází u 60 procent pacientů do dospělosti, kdy se však léčí jen asi pět procent nemocných.

„Hlavní problém je, že lékaři tyto pacienty léčí například na úzkostnost, ale to je jen jeden z projevů jejich hlavní nemoci, kterou je syndrom ADHD. Proto je důležitá kvalitní a zevrubná diagnóza, opravdu detailně s pacientem pohovořit i o dětství. Právě diagnostika je metoda, kterou máme v Písku opravdu na špičkové úrovni,“ říká zdejší primář Marian Koranda.

„Zatímco před rokem jsme tu neměli ani jednoho pacienta s diagnózou ADHD v dospělosti, aktuálně máme šest případů, které tu léčíme,“ dodává primář Koranda. „Nemoc, tedy syndrom ADHD, často spojujeme pouze s dětským věkem. Tam se s ní umíme potýkat a správně ji diagnostikovat, u dospělých to tak mnohdy nebylo. Ani odborníci často neví, že nemoc přechází do dospělosti a už vůbec ne, jak nemoc u dospělých diagnostikovat. My se na to snažíme právě i odborníky upozornit,“ říká Koranda. Využívají i kvalitnějšího diagnostického manuálu Americké psychiatrické společnosti, která je světovou špičkou v tomto oboru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Členství v Klubu pevného zdraví

19:34 VZP: Členství v Klubu pevného zdraví

Jaké výhody nabízí Klub pevného zdraví? Jsem jako pojištěnec VZP automaticky jeho členem?