Psychiatrická nemocnice Písek: Zlepšená diagnostika pomáhá pacientům s ADHD

10.07.2019 17:48 | Zprávy

Lékaři z Psychiatrické nemocnice v Písku evidují za tento rok větší množství dospělých pacientů se syndromem ADHD. Nejde o epidemii této choroby, ale o zlepšenou diagnostiku související s moderními vědeckými metodami. Písečtí odborníci je umí zachytit a využít ku prospěchu svých pacientů.

Psychiatrická nemocnice Písek: Zlepšená diagnostika pomáhá pacientům s ADHD
Foto: pnpisek.cz
Popisek: Psychiatrická nemocnice Písek

Porucha která je zjednodušeně definována jako porucha pozornosti s impulzivitou a hyperaktivitou je známá u dětí, ale přechází u 60 procent pacientů do dospělosti, kdy se však léčí jen asi pět procent nemocných.

„Hlavní problém je, že lékaři tyto pacienty léčí například na úzkostnost, ale to je jen jeden z projevů jejich hlavní nemoci, kterou je syndrom ADHD. Proto je důležitá kvalitní a zevrubná diagnóza, opravdu detailně s pacientem pohovořit i o dětství. Právě diagnostika je metoda, kterou máme v Písku opravdu na špičkové úrovni,“ říká zdejší primář Marian Koranda.

„Zatímco před rokem jsme tu neměli ani jednoho pacienta s diagnózou ADHD v dospělosti, aktuálně máme šest případů, které tu léčíme,“ dodává primář Koranda. „Nemoc, tedy syndrom ADHD, často spojujeme pouze s dětským věkem. Tam se s ní umíme potýkat a správně ji diagnostikovat, u dospělých to tak mnohdy nebylo. Ani odborníci často neví, že nemoc přechází do dospělosti a už vůbec ne, jak nemoc u dospělých diagnostikovat. My se na to snažíme právě i odborníky upozornit,“ říká Koranda. Využívají i kvalitnějšího diagnostického manuálu Americké psychiatrické společnosti, která je světovou špičkou v tomto oboru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.