Rosatom bude spolupracovat se Střední Amerikou

19.10.2021 22:11 | Tisková zpráva

S rozvojem využívání jaderných technologií pro mírové účely bude ve Střední Americe pomáhat ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. 18. října 2021 o tom bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi Rosatomem a Středoamerickým parlamentem (PARLACEN).

Rosatom bude spolupracovat se Střední Amerikou
Foto: red
Popisek: Rosatom

Memorandum je prvním dokumentem v oblasti mírového využívání jaderné energie, který byl kdy podepsán s politickou institucí PARLACEN. Pomůže při navazování kontaktů ruského jaderného průmyslu se středoamerickými zeměmi, ve kterých v poslední době roste zájem o neenergetické využívání jaderných technologií. Konkrétně se jedná o rozvoj jaderné infrastruktury, připravování programů na informování obyvatelstva o jaderných technologiích a jejich využití, použití radionuklidů a radiačních technologií v průmyslu, zemědělství a lékařství.

Za Rosatom memorandum podepsal generální ředitel Alexej Lichačov a ze strany PARLACENu předsedkyně Fanny Salinasová.

Středoamerický parlament je mezistátní politickou institucí a poradním orgánem, který má v oblasti velkou váhu. Jeho členy jsou Dominikánská republika, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama a Salvador.

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15370 lidí

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond kinematografie: Komedie Kdyby radši hořelo na Berlinale v sekci Panorama, vrací se Skřivánci na niti

9:50 Státní fond kinematografie: Komedie Kdyby radši hořelo na Berlinale v sekci Panorama, vrací se Skřivánci na niti

Celovečerní debut mladého českého režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo…