Dům humanity: Dokud budou uživatelé drog, bude i toxikomanský odpad

08.09.2019 20:51 | Zprávy

Zvýšený nárůst nálezů odhozených injekčních stříkaček v parcích, na hřištích, u škol či v obytných domech, vyvolává u laické veřejnosti oprávněné otázky i obavy.

Dům humanity: Dokud budou uživatelé drog, bude i toxikomanský odpad
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Nutno zdůraznit, že pokud zde budou uživatelé drog, bude tu i toxikomanský odpad, včetně použitých injekčních stříkaček. U části neinformovaných lidí převládá názor, že injekční stříkačky zde jsou pro to, že je tady K-centrum, které se zaměřuje na prevenci proti drogám a v jehož náplni je i výměna injekčních stříkaček kus za kus. To je však nepravda. Toxikomani zde nejsou proto, že je tady K-centrum, ale naopak. K-centrum je zde pro to, že tady jsou uživatelé drog. Pokud by tady kontaktní centrum nebylo, válelo by se na ulicích, v parcích a všude ve veřejném prostoru desítky tisíc použitých stříkaček. Toxikomani by neměli komu vracet své použité nádobíčko po nitrožilní aplikaci drog. Je tedy zarážející, že se ještě stále najdou jedinci, kteří proti K-centru a obecně i lidem, kteří s uživateli drog pracují, vymezují s takovou mírou neznalosti a nenávisti.

Ne zadarmo! Kus za kus

Součástí prevence, včetně ochrany veřejného zdraví je motivovat drogami ohrožené skupiny i jednotlivce k tomu, aby s drogami nezačali a pokud již drogy berou, aby s tím přestali. Je to velmi náročný proces, jehož výsledky se dostavují v řádu let. Protidrogové služby – ať již zmiňované K-centrum či terénní programy – fungují na principu minimalizace sociálních a zdravotních rizik. Díky této práci je alespoň část drogové populace pod kontrolou. Omezuje se tím šíření krví přenosných chorob, ale i další negativní jevy, které s užíváním a uživateli drog přímo souvisí. Toxikomani, kteří využívají služeb K-centra anebo terénních programů, jsou motivováni k tomu, aby přinesli použitou stříkačku – a za ní obdrží čistou, sterilní. Bez odevzdané použité stříkačky nedostanou nic. Nedostávají tedy (jak si neznalé osoby mohou myslet) něco zadarmo. Naopak! Je to propracovaná společenská dohoda, že když už někdo bere drogy, fetuje, tak ať svým závislostním chováním co nejméně poškozuje sebe či jiné.

Migrující toxikomani

Mnoho odhozených injekčních stříkaček pochází od těch uživatelů drog, kteří do K-centra nechodí a nejsou napojeni ani na terénní program. Často se jedná o toxikomany, kteří městem pouze projíždějí, anebo kteří si kupují injekční stříkačky v lékárnách a ani netuší, že vůbec existuje něco takového, jako je výměnný program. Tito skrytí uživatelé drog nejsou pod žádnou institucionální kontrolou a po aplikaci drogy do žíly, stříkačku odhodí kdekoli. Je jim to jedno a svým nezodpovědným chováním ubližují všem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

16:32 ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil v minulých dnech správní řízení se dvěma společnostmi, …