Slepice v první třídě a točené pivo na palubě – osmdesát let ruzyňského letiště v novém dokumentu

26.06.2017 14:39

Snad každý ví, že na pražské Ruzyni stojí Mezinárodní letiště Václava Havla. Málokdo už ale ví, že v počátcích se o letišti mluvilo jako o vzdušném přístavu, že se na palubě letadel točilo pivo – a to přímo ze sudu, – a že drůbež cestovala první třídou. Dokument Příběh letiště Praha, který uvede ČT2 v pondělí 26. června ve 20.55 hod., se ohlíží za osmdesáti lety existence největší letecké křižovatky u nás.

Slepice v první třídě a točené pivo na palubě – osmdesát let ruzyňského letiště v novém dokumentu
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

Pražské ruzyňské letiště získalo svůj věhlas hned při svém založení v roce 1937, kdy jako celek získalo zlatou medaili na Výstavě umění a techniky v Paříži. V té době jeho význam předčil i takové destinace jako Frankfurt nebo Berlín. Svým inovátorským uspořádáním se stalo vzorem pro řadu letišť v dalších evropských metropolích. Dnes Mezinárodní letiště Václava Havla Praha odbaví 15 milionů cestujících ročně, jeho obvod měří 25 km a hlavní runway je dlouhá téměř 4 km, což lze přirovnat k šesti pražským Václavským náměstím poskládaným za sebou.

Od dob svých počátků prošlo letiště razantní proměnou. Travnatá plocha s odbavovací halou a nezbytným zázemím se s rozvojem letecké dopravy postupně měnila ve složitý komplex.

„Příběh pražského letiště je velmi bohatý. Za druhé světové války tu například Luftwaffe cvičila své piloty a v roce 1968 bylo letiště zabráno cizím velením, aby se stalo vstupní branou okupačních vojsk. Takovouto zkušeností se může pochlubit málokteré civilní evropské letiště,“ říká kreativní producent Radomír Šofr.

Dokument ale ukazuje i dnešní život letiště a to, co zůstává většině cestujících skryto. Jak probíhá odmrazování letadel, údržba drah, nákladní provoz nebo opravy strojů. Snímek pak představí také plány budoucího rozvoje.

„Když lidé slyší slovo letiště, představí si jen letadla. Jde ale hlavně o dění kolem nich, a to se snažíme vysvětlit moderním dynamickým dokumentem. Netradičními metodami snímání představíme současnou podobu interiéru i exteriéru komplexu v různých meteorologických podmínkách. Unikátní archivní záběry průběžně střídají současné, spíše videoklipové sekvence,” prozrazuje režisér Petr Slavík a dramaturg Petr Buchta jej doplňuje: „Vyprávění o historii se v dokumentu prolíná s pohledem na fungování moderní letecké křižovatky dneška. Nabízí tak divákům příležitost podívat se na téměř neuvěřitelnou proměnu leteckého provozu za celých osmdesát let a možnost podívat se do míst, která jsou běžným cestujícím uzavřena.“

režie: Petr Slavík // kamera: Tomáš Schäfer // scénář: Jitka Škapíková // dramaturgie: Petr Buchta // vedoucí výroby: Jindřich Bareš // kreativní producent: Radomír Šofr

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem téměř čtyři miliardy

11:27 Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem téměř čtyři miliardy

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výk…