Státní veterinární správa: Seznam invazních nepůvodních druhů se rozšiřuje o tři živočichy

03.08.2017 7:33

Středečním dnem vstupuje v platnost prováděcí nařízení Evropské komise, kterým se aktualizuje seznam invazních nepůvodních druhů, jež je zakázáno do Evropské unie dovážet.

Státní veterinární správa: Seznam invazních nepůvodních druhů se rozšiřuje o tři živočichy
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Z pohledu veterinárního dozoru přibývají na seznam tři nové živočišné druhy, a to pták – Alopochen aegyptiacus (husice egyptská), šelma – Nyctereutes procyonoides (psík mývalovitý) a hlodavec – Ondatra zibethicus (ondatra pižmová).  Pohraniční veterinární stanice Praha – Ruzyně (PVS), která již rok v rámci kontrol zásilek z třetích zemí kontroluje také, zda nejsou dováženi živočichové z uvedeného seznamu, tuto skutečnost při svých kontrolách zohlední.

Seznam konkrétních invazních nepůvodních druhů, které představují ohrožení biologické rozmanitosti v Evropě, přijala Evropská komise (EK) v polovině loňského července. Za rok platnosti příslušného prováděcího nařízení bylo na PVS na ruzyňském letišti zkontrolováno celkem 583 zásilek zvířat ze třetích zemí.  V rámci odbavení zásilek byla kontrolována i přítomnost invazních druhů. Kromě jedné zásilky obsahující 75 ks raka červeného z Indonésie z loňského srpna nedošlo ke zjištění žádného dalšího dovozu invazního druhu.

Již v roce 2014 schválené unijní nařízení definovalo takzvaný „invazivní nepůvodní druh“. Jedná se o nepůvodní druh, u něhož bylo zjištěno, že jeho zavlečení či vysazení nebo šíření ohrožuje biologickou rozmanitost a související ekosystémové služby nebo na ně má nepříznivý dopad. V souladu s uvedeným nařízením se invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na EU nesmějí kromě jiného záměrně přivážet na území EU, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem, držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, dále uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí.

Na původním seznamu jsou zařazeny druhy jako např. želva – Trachemys scripta (želva nádherná), žába – Lithobates (Rana) catesbeianus (skokan volský), hlodavci – Tamias sibiricus (burunduk páskovaný), Sciurus niger (veverka liščí), Sciurus carolinensis (veverka popelavá), Myocastor coypus (nutrie), Callosciurus erythraeus (veverka Pallasová), šelmy – Herpestes javanicus (promyka malá), Nasua nasua (nosál červený), Procyon lotor (mýval severní), sudokopytník – Muntiacus reevesii (muntžak malý), dále někteří ptáci, ryby, korýši a bezobratlí. Nově se na základě prováděcího nařízení Komise (EU) 2017/1263 seznam rozšiřuje o výše uvedené tři živočišné druhy a také několik druhů rostlinných, jejichž dovoz neleží v kompetenci Státní veterinární správy.

V případě, že pohraniční veterinární kontrola odhalí druhy, které jsou zařazeny na daném seznamu, nepropustí je do ČR, a tudíž ani do EU. Výjimka může být udělena pouze na základě speciálního povolení v souladu s platnou legislativou

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…