Tomáš Tomeček letos se svou závodní tatrou dojel do Dakaru pro stříbrnou trofej

18.01.2018 13:33

Matador dálkových soutěží Tomáš Tomeček na desátém ročníku rallye Africa Eco Race získal stříbrnou trofej, když ve svém kamionu Tatra T 815 zcela sám bez dalších členů posádky překonal všechny nástrahy afrických dun. V cíli v senegalském Dakaru si tak mohl vychutnat další z triumfů své dlouhé závodní kariéry.

Tomáš Tomeček letos se svou závodní tatrou dojel do Dakaru pro stříbrnou trofej
Foto: CSG
Popisek: Tomáš Tomeček

Stále populárnější dálková soutěž Africa Eco Race, která navazuje na původní africkou rallye Dakar, byla svědkem výjimečného výkonu jezdce týmu Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka. Ten dovedl svůj závodní speciál Tatra T 815 s originálním tatrováckým dvanáctiválcovým motorem do cíle v Dakaru na druhém místě a na devátém mezi všemi automobily (osobní vozy i kamiony dohromady). Jeho výborný výsledek je ještě umocněn faktem, že se rozhodl jako vůbec první kamioňák v historii dakarských dálkových soutěží vyrazit do závodu zcela sám bez dalších členů posádky a tuto výzvu zvládl více než se ctí.

Tomáš Tomeček se závodu Africa Eco Race zúčastnil po osmé v řadě, a sám v kabině své tatry musel bojovat se silnou konkurencí včetně jednoho z nejlepších současných jezdců dálkových soutěží Gerarda De Rooye na Ivecu. O složitosti a náročnosti závodu svědčí i fakt, že jej dokončilo jen 60 procent účastníků. „Byl to jeden z nejpovedenějších závodů, jaké jsem v Africe zažil, nejen co do výsledku, ale i po pořadatelské a organizační stránce. Zároveň to byl pro jezdce zatím asi ten nejobtížnější,“ řekl Tomáš Tomeček. O to cennější je stříbrný stupínek v cíli.

Podle svých slov Tomáš Tomeček toužil už mnoho let vyrazit do závodu v kabině sám. Letos si to splnil. Přitom nemohl čerpat ze zkušeností jiných, protože nikdo před ním něco takového nezkusil. K navigaci používal stejný roadbook, jaký mají na svých strojích motorkáři: „Zjistil jsem, že motorkáři to mají úplně jinak, jsou daleko svobodnější. Moc se mi to líbilo, tohle jsem si vždycky přál,“ vysvětlil Tomáš Tomeček a naznačil, že by do příštího závodu znovu rád vyrazil sám. Pokud byl někdo před závodem k Tomečkovu „sólu“ skeptický, tak od druhé etapy, kdy se probojoval z devátého místa na druhé, nenechal svými předními umístěními nikoho na pochybách, že je ostříleným veteránem dálkových rallye.