ÚZSVM se ubránil nezákonné exekuci

24.06.2020 22:48

Právní zástupkyně ÚZSVM z Hradce Králové navrhla zastavení nezákonné exekuce z důvodu neplatného exekučního titulu.

ÚZSVM se ubránil nezákonné exekuci
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Nemalý počet našich občanů, zejména seniorů, sužují nezákonné exekuce, které byly zahájeny na základě neplatných rozhodčích nálezů. V minulosti se totiž velmi často stávalo, že rozhodci, kteří takové nálezy vydali, byli personálně propojeni s věřitelskými společnostmi, často poskytovateli rychlých půjček, a přiznávali jim tímto způsobem velmi vysoké částky. Ministerstvo spravedlnosti toto téma již několikrát medializovalo a uložilo soudům takové exekuce zastavovat.

Jednou z takto postižených byla i paní K. z Chrudimska, po níž dědictví připadlo státu jako odúmrť. Z původní částky 15 000 Kč, kterou si paní K. půjčila u společnosti poskytující rychlé půjčky, a kterou téměř celou za života splatila, se dluh navýšený o nejrůznější sankční úroky, poplatky a pokuty, vyšplhal na 108 400 Kč. Povinnost zaplatit tuto částku paní K. uložil právě rozhodce svým rozhodčím nálezem. Soudní exekutor na základě tohoto rozhodčího nálezu zahájil vůči paní K. v roce 2012 exekuci.

Jakmile v roce 2018 stát získal dědictví po paní K., soudní exekutor rozhodl, že bude v exekuci pokračovat a dluh po ÚZSVM dále vymáhat. Právní zástupkyně ÚZSVM z Hradec Králové však navrhla zastavení této exekuce z důvodu neplatného exekučního titulu a byla připravena hájit zájmy státu i před soudem. To však již nebylo třeba, neboť soudní exekutor uznal argumentaci ÚZSVM a nezákonnou exekuci sám zastavil.

Odúmrť je v právním řádu České republiky obecně definována v občanském zákoníku takto: dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu. Příslušnost ÚZSVM hospodařit s takto nabytým majetkem vyplývá ze zákona o majetku státu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Revitalizace Vrchlického sadů, haly hlavního nádraží a výstavba nové tramvajové trati

11:48 Správa železnic: Revitalizace Vrchlického sadů, haly hlavního nádraží a výstavba nové tramvajové trati

Pod názvem Nový Hlavák schválili členové Rady hlavního města Prahy vypsání soutěžního dialogu pro re…