V pondělí bude Kancelář ombudsmanky svítit modře

31. 3. 2018 17:54

Na Velikonoční pondělí večer se budova Kanceláře veřejného ochránce práv na Údolní 39 v Brně rozsvítí modře. Na tento den totiž připadá Světový den zvýšení povědomí o autismu.

V pondělí bude Kancelář ombudsmanky svítit modře
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí
reklama

2. dubna se lidé i instituce na celém světě zapojují do kampaně „Light it up blue!“, oblékají do modrého, rozsvěcují modré žárovky a celé budovy osvětlují modrým světlem. Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, což je právě jedna z oblastí, ve které mají lidé s poruchou autistického spektra největší potíže. V České republice iniciativu nazvanou Česko svítí modře zaštiťuje organizace Naděje pro autismus. Letos se k ní připojila i ombudsmanka, takže v pondělí 2. dubna se v cca 19:30 budova, v níž sídlí, na celou noc rozsvítí modře.

Ombudsmanka se s problémy lidí trpících autismem až dosud setkávala v rámci jednotlivých stížností. V poslední době šlo především o problematiku dostupnosti sociálních služeb pro lidi s autismem a také o problematiku lékařské péče u pacientů s autismem (zejména stomatologická péče, a to obzvlášť v případech, kdy je nutná narkóza). Ombudsmanka se proto rozhodla zaměřit se na tato témata systematicky v rámci své nové působnosti jako monitorovací orgán pro práva osob se zdravotním postižením. Zahájila výzkumy, které by měly zmapovat a popsat situaci v této oblasti v rámci celé republiky.

Odhaduje se, že v České republice žije až 200 000 osob s různou mírou a formou autismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Podnikatelé získají na rok platební terminál zdarma

16:26 MPO: Podnikatelé získají na rok platební terminál zdarma

Česká republika je jedním ze světových lídrů v užívání bezkontaktních karet. Síť bezhotovostních ter…