VZP vrací lidem mnohem více z doplatků za léky. Pomohla změna ochranného limitu

19.06.2018 9:49

Přes 74 milionů korun vrátila VZP svým klientům, kteří loni zaplatili v lékárnách za započitatelné doplatky na léky více, než kolik stanoví tzv. ochranný limit. Tuto zákonem danou hranici překročilo přes 60 tisíc lidí. V letošním roce ovšem bude mnohonásobně vyšší jak vrácená částka, tak počet klientů VZP, jichž se bude týkat. Už za první letošní čtvrtletí totiž pojišťovna vrátila více než 31 milionů, zatímco loni to za stejnou dobu byly pouhé 2,3 milionu korun.

VZP vrací lidem mnohem více z doplatků za léky. Pomohla změna ochranného limitu
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama

Důvodem prudkého nárůstu vracených částek je to, že se od letoška změnil ochranný limit. Zatímco ještě loni to bylo 5 tisíc korun a pro děti a seniory nad 65 let byla částka snížena na polovinu, letos je to pro děti do 18 let a seniory mezi 65 a 70 lety jeden tisíc korun. Pro seniory nad 70 let jde dokonce jen o 500 korun. Vše, co lidé zaplatí za započitatelné doplatky na léky navíc, jim VZP vrací.

V následující tabulce je podrobně zachyceno, jak se situace vyvíjela při srovnání let 2015 až 2017 a kolik peněz VZP vracela svým klientům. Srovnání sahající před rok 2015 by bylo zásadně zkresleno tím, že v roce 2014 lidé ještě platili třicetikorunové regulační poplatky za návštěvu lékaře. Ty se do ochranného limitu rovněž započítávaly. Od roku 2015 už do ochranného limitu spadají jen doplatky za léky.

Kolik klientů VZP překročilo ochranný limit a kolik jim pojišťovna vracela:

Zlom, který nastal po letošní úpravě ochranného limitu, je možné názorně demonstrovat na porovnání údajů za letošní první čtvrtletí se stejným obdobím loňského roku. Pojišťovna totiž peníze za překročený limit vrací čtvrtletně.

Srovnání 1. čtvrtletí 2018 se stejným obdobím předchozího roku:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Vyšetřování „Bečvy“ v přímém přenosu

14:21 Policie ČR: Vyšetřování „Bečvy“ v přímém přenosu

Vyjádření policejního prezidenta k případu „Bečva“