VZP vrací lidem mnohem více z doplatků za léky. Pomohla změna ochranného limitu

19.06.2018 9:49

Přes 74 milionů korun vrátila VZP svým klientům, kteří loni zaplatili v lékárnách za započitatelné doplatky na léky více, než kolik stanoví tzv. ochranný limit. Tuto zákonem danou hranici překročilo přes 60 tisíc lidí. V letošním roce ovšem bude mnohonásobně vyšší jak vrácená částka, tak počet klientů VZP, jichž se bude týkat. Už za první letošní čtvrtletí totiž pojišťovna vrátila více než 31 milionů, zatímco loni to za stejnou dobu byly pouhé 2,3 milionu korun.

VZP vrací lidem mnohem více z doplatků za léky. Pomohla změna ochranného limitu
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Důvodem prudkého nárůstu vracených částek je to, že se od letoška změnil ochranný limit. Zatímco ještě loni to bylo 5 tisíc korun a pro děti a seniory nad 65 let byla částka snížena na polovinu, letos je to pro děti do 18 let a seniory mezi 65 a 70 lety jeden tisíc korun. Pro seniory nad 70 let jde dokonce jen o 500 korun. Vše, co lidé zaplatí za započitatelné doplatky na léky navíc, jim VZP vrací.

V následující tabulce je podrobně zachyceno, jak se situace vyvíjela při srovnání let 2015 až 2017 a kolik peněz VZP vracela svým klientům. Srovnání sahající před rok 2015 by bylo zásadně zkresleno tím, že v roce 2014 lidé ještě platili třicetikorunové regulační poplatky za návštěvu lékaře. Ty se do ochranného limitu rovněž započítávaly. Od roku 2015 už do ochranného limitu spadají jen doplatky za léky.

Kolik klientů VZP překročilo ochranný limit a kolik jim pojišťovna vracela:

Zlom, který nastal po letošní úpravě ochranného limitu, je možné názorně demonstrovat na porovnání údajů za letošní první čtvrtletí se stejným obdobím loňského roku. Pojišťovna totiž peníze za překročený limit vrací čtvrtletně.

Srovnání 1. čtvrtletí 2018 se stejným obdobím předchozího roku:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…