„V současnosti se na základě provedených testů ukazuje, že PCD může sloužit nejen jako pasivní prvek pro zvýšení jaderné bezpečnosti, ale může také prodloužit životnost jaderného pláště a paliva o desítky procent.Z toho všeho by mohly plynout opravdu značné ekonomické a ekologické přínosy“ shrnuje význam vědeckého výsledku pro praxi vedoucí výzkumného týmu Fyzikálního ústavu AV ČR doc. Irena Kratochvílová.
„Zirkoniové palivové prvky pokryté antikorozními ochrannými polykrystalickými diamantovými vrstvami byly v roce 2017 na základě výsledků řady testů vybrány firmou Westinghouse jako možní kandidáti na palivo odolné proti nehodám (Accident Tolerant Fuel) v komerčně provozovaných reaktorech po roce 2020. Od února 2017 je PCD testován v aktivním prostředí výzkumného jaderného reaktoru v norském Haldenu. Pokud všemi testy projde, bude pokrytí PCD vrstvami používáno jako ochrana proti korozi Zr slitin v jaderných reaktorech po roce 2020“, dodává vedoucí týmu doc. Kratochvílová k budoucnosti využití nové metody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva