Veřejnost hodnotí Finanční správu jako profesionální a důvěryhodnou instituci

21.03.2018 21:48 | Zprávy

V souvislosti s přípravami portálu MOJE daně a dalších kroků provedla Finanční správa ve spolupráci s agenturou STEM průzkum veřejného mínění na téma „Hodnocení Finanční správy českou veřejností“. Pro většinu dotázaných je Finanční správa profesionální institucí, která je důvěryhodná a otevřená veřejnosti. Portál MOJE daně zjednoduší plnění daňových povinností pro občany a podnikatele a přinese rozšíření elektronizace správy daní, kterou by uvítaly tři čtvrtiny dotázaných.

Veřejnost hodnotí Finanční správu jako profesionální a důvěryhodnou instituci
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo

Průzkum spokojenosti daňových subjektů probíhal v první polovině ledna 2018 mezi 804 respondenty, kteří jsou občany ČR starší 18 let a mají zkušenosti s Finanční správou a s daňovými povinnostmi. Z provedeného průzkumu vyplývá, že nadpoloviční většina těch, kteří se průzkumu zúčastnili, má přehled o svých daňových povinnostech (58 %). Většina dotázaných (71 %) také uvedla, že měli v posledních pěti letech s Finanční správou dobré zkušenosti (viz graf č. 1).

Lidé, kteří byli v posledním roce v osobním, e-mailovém nebo telefonickém kontaktu s pracovníky finančních úřadů, byli v jednoznačné většině (92 %) s ochotou, způsobem jednání, ale i řešením dané záležitosti spokojeni (viz graf č. 2).

Za pozornost stojí také údaj, že 70 % z dotázaných považuje Finanční správu za moderní instituci, která jde s dobou. „Finanční správa připravuje další kroky, které zjednoduší komunikaci pro občany i firmy, a proto také připravuje portál MOJE daně, který umožní občanům a podnikatelům více možností a větší komfort při plnění daňových povinností. Věřím, že po spuštění portálu, budou Finanční správu považovat za moderní i další poplatníci,“ komentuje průzkum Martin Janeček, generální ředitel Finanční správy.

Elektronizace daňových povinností znamená budoucnost komunikace s občany a podnikateli. Toho má docílit právě portál MOJE daně, v rámci kterého vznikne mimo jiné i autentizovaná zóna na způsob internetového bankovnictví, která bude obsahovat řadu důležitých informací a pomůže daňovým poplatníkům zorientovat se v jejich daňových povinnostech. Půjde vlastně o virtuální finanční úřad.

Podle průzkumu by autentizovanou schránku nejvíce ocenili podnikatelé, OSVČ a živnostníci (61 %). Tři čtvrtiny dotázaných by do deseti let uvítaly postupné omezení papírové komunikace s daňovými poplatníky a přechod na elektronické služby (viz graf č. 3).

Finanční správa oslovila také odbornou veřejnost. Oslovili jsme celkem 7 odborných svazů. Jak svazy formulovaly své požadavky, popř. nedostatky stávajících e-služeb, které by daňovým subjektům a jejich zástupcům umožnily samoobslužné vykonávání co největšího množství daňových procesů, se dočtete ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Věříte, že to zelené šílenství skončí?

Já jsem pro ochranu přírody a země, ale souhlasím s vámi, že toho, čeho jsme v poslední době svědky je čiré šílenství a fanatismus ekoaktivistů. Podle mě ale třeba už poslední volby do EU ukázaly, že lidé chtějí změnu, otázkou je, zda budou jejich hlasy vyslyšeny. Co myslíte? Podaří se zastavit do z...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

10:04 Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v od…