Vláda: Preventivní testy na covid-19 zůstanou zdarma pro všechny pojištěnce

23.08.2021 20:11 | Tisková zpráva

Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 23. srpna 2021 rozhodla o zachování testů na covid-19 zdarma pro všechny pojištěnce. Až do 31. října se prodlužuje výjimka z placení DPH u respirátorů. Kabinet dále umožnil převod dalších prostředků do oblastí postižených přírodní pohromou a schválil návrh zákona, který by měl zavést mistrovské zkoušky pro řemeslníky.

Vláda: Preventivní testy na covid-19 zůstanou zdarma pro všechny pojištěnce
Foto: Vláda ČR
Popisek: Tisková konference po jednání vlády

Vláda na dnešním jednání rozhodla o tom, že preventivní testy na onemocnění covid-19 budou i nadále hrazeny ze zdravotního pojištění. Všichni pojištění tak stále budou mít k dispozici jeden antigenní test týdně a dva PCR testy měsíčně. Vláda zrušila mimořádná opatření, podle kterých měly být testy od 1. září zdarma pouze pro osoby mladší 18 let, ty s nedokončeným očkováním a osoby, které se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů.

Kabinet schválil také návrh na prodloužení stávající výjimky z placení DPH u respirátorů. Dosavadní pardon ministryně financí měl skončit k 31. srpnu. Vláda ovšem pověřila místopředsedkyni vlády, aby vydala nové rozhodnutí, kterým ho prodlouží až do 31. října 2021.

Od 1. ledna 2022 by mělo dojít k zavedení mistrovské zkoušky. Ta bude sloužit k ověření toho, že řemeslníci vykonávají odbornou činnost na nejvyšší úrovni. Zkouška naváže na přerušenou tradici mistrů řemesel. Vznik mistrovské zkoušky povede ke zvýšení ochrany veřejných i privátních spotřebitelů. O zkoušku mohou žádat absolventi počátečního vzdělání po pětileté praxi v oboru. Po úspěšném absolvování obdrží uchazeči Mistrovský list. Držitelé listu získají oprávnění používat označení mistr. Během prvních pěti let se očekávají až 2 000 uchazečů ročně. Rozdat by se pak mohlo asi 1 600 mistrovských listů každý rok.

Celkem 1 miliarda korun zamíří do Jihomoravského a Ústeckého kraje jako kompenzace pro oblasti postižené přírodní pohromou. Peníze jsou určené na financování škod v rostlinné a živočišné výrobě v potravinářství. Finance do postižených oblastí uvolní kabinet z vládní rozpočtové rezervy.

Vláda souhlasila s realizací třetí fáze programu na zmírnění dopadu kůrovcové kalamity v lesích. Důvodem pro spuštění další fáze je nízká cena jehličnatého dříví z nahodilých těžeb. Ze státního rozpočtu půjde částka ve výši 2 miliardy korun. Další prostředky přijdou z peněž Evropské unie a kapitoly Ministerstva zemědělství. Celkem se tak vyčlenilo více než 12 miliard korun.

Vláda schválila Zprávu o naplňování úkolů spojených s předsednictvím ČR v Radě EU za rok 2020 a první polovinu roku 2021. Odsouhlasila postup v rámci organizačního zajištění předsednictví včetně posílení personálních kapacit. Rozhodla také o zvýšení rozpočtu v souvislosti s předsednictvím České republiky Radě Evropské unie. Navýšení rozpočtu bude ve výši 200 milionů korun. Celkem tak na organizaci předsednictví stát poskytne 1,4 miliardy korun. Více na našich stránkách.

Vláda schválila i věcný záměr zákona, který umožní transformaci Ředitelství silnic a dálnic na státní podnik. Nově by ŘSD měla nahradit Správa dálnic a silnic. Cílem je zrychlení přípravy, výstavby a modernizace dopravní infrastruktury a zvýšení efektivity její správy, provozu a údržby. Přeměna má pomoci také k získání a udržení kvalifikovaných odborníků a tím k posílení konkurenceschopnosti. Toto povede k omezení outsourcingu a podnik bude moci zajišťovat odborné činnosti především za využití vlastních zaměstnanců. Více informací v tiskové zprávě Ministerstva dopravy.

I další bod se týkal oblasti dopravy. Konkrétně se jedná o úpravu pracovní doby a odpočinku strojvedoucích. Od 1. ledna 2022 dojde k prodloužení minimální doby odpočinku mezi směnami ze šesti na sedm hodin, garantováno pak bude alespoň šest hodin na lůžku. Strojvedoucím se rovněž nově může prodloužit směna pouze o dobu, kdy vykonávají plánovanou režijní jízdu na konci směny, a to maximálně na 15 hodin. Změna se dotkne i tzv. dělení směn. Omezuje se maximální čas během dne, kdy lze rozdělit směnu do více částí. I zde je maximem 15 hodin. Více informací v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

Vláda schválila i dotační titul, určený na dofinancování zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Pro rok 2021 je vyčleněno celkem 62 milionů korun. Částka se za každé obsazené lůžko zvýší o 13 200 korun. Nově tak zařízení za obsazené lůžko obdrží 36 000 korun. Více informací v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

Poskytnutí 65 milionů korun Českému tenisovému svazu z vládní rozpočtové rezervy dnes schválili ministři. Finance svaz využije k organizaci mistrovství světa družstev žen v tenise, bývalý Fed Cup, které by se mělo konat v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…