Jihočeský kraj: Nejlépe opravenou kulturní památkou kraje je tvrz v Mladějovicích

09.07.2025 10:34 | Tisková zpráva

Tvrz a panský dům v Mladějovicích, které byly dlouhá léta ve zdevastovaném stavu, se po patnácti letech trpělivé a pečlivé práce soukromých vlastníků proměnily v kulturní centrum s historickou duší.

Jihočeský kraj: Nejlépe opravenou kulturní památkou kraje je tvrz v Mladějovicích
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Jihočeský kraj - logo

Lucie a Bernard Durychovi obnovili konstrukce, sgrafita, vitráže i krovy, do interiérů vrátili dobové prvky a celý areál propojili s kulturním životem. Dnes tu jsou ateliéry, prostory pro umělce a konají se zde výstavy či plenéry. Právě tento projekt získal první místo v nově vyhlášené soutěži „Nejlépe opravená kulturní památka Jihočeského kraje“.

Soutěž vyhlásil letos Jihočeský kraj, aby ocenil kvalitní přístup k obnově památek a povzbudil další vlastníky k péči o kulturní dědictví. Odborná komise vybírala z?13 nominovaných projektů, které byly rozděleny do dvou kategorií – stavební obnova kulturní památky a restaurování. Rada kraje následně rozdělila mezi výherce částku 350 000 korun.

Hlavním kritériem hodnocení byla vysoká kvalita provedení obnovy a šetrný přístup vlastníků k památce. Na jednotlivých projektech je vidět, že oceněné realizace mají citlivý přístup ke kulturnímu dědictví a při obnově byla využívána tradiční řemesla a technologie. Důležitý je i přínos pro komunitní a kulturní život místa,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Lucie Kozlová.

Viděli jsme příklady, kde se potkává hluboká úcta k památce s odvahou ji znovu zapojit do života dnešní společnosti. Soutěž slouží jako důležitý motivační nástroj – ukazuje, že i malé obce nebo soukromí vlastníci dokáží velké věci. Starost a péče o památky má smysl a Jihočeský kraj v soutěži plánuje pokračovat i v dalších letech,“ dodala Kozlová.

Slavnostní předání ocenění proběhne 15. srpna 2025 v obci Čestice během krajského finále soutěže Vesnice roku Jihočeského kraje.

Oceněné projekty

Kategorie: Stavební obnova kulturní památky

  • 1. místoTvrz a panský dům čp. 80 a 1, Mladějovice
    Bernard a Lucie Durychovi obnovili téměř zaniklý areál dvou historických budov a proměnili ho v kulturní prostor s komunitním využitím. Odměna: 100 000 Kč.

  • 2. místoGloriet v zahradě zámku v Němčicích u Volyně
    Lukáš Dlauhoweský provedl kompletní rekonstrukci glorietu ze 17. století, který byl zachován pouze jako torzo. Obnovil jak historické konstrukce, tak původní tvarosloví památky. Odměna: 70 000 Kč.

  • 3. místoDům čp. 149 na Velkém náměstí ve Strakonicích
    Firma STET s.r.o. zrekonstruovala reprezentativní dvojdům s bohatou ornamentikou a jedinečným architektonickým řešením. Odměna: 30 000 Kč.

Kategorie: Restaurování kulturní památky

  • 1. místoKaple Andělů Strážných ve Volyni
    Město Volyně obnovilo nástěnné malby kaple z 19. století, které byly znečištěné a poškozené. Dnes kaple znovu září. Odměna: 80 000 Kč.

  • 2. místoSochy sv. Pavla a sv. Ondřeje, Chlum u Třeboně
    Barokní plastiky prošly restaurováním, které zahrnovalo sejmutí přemaleb, doplnění konstrukcí i zlacení. Odměna: 40 000 Kč.

  • 3. místoSocha sv. Jana Nepomuckého, Bechyně – Zářečí
    Město Bechyně nechalo zrestaurovat sochu připisovanou okruhu Matyáše Bernarda Brauna. Odměna: 30 000 Kč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ombudsman: Diskriminace do tělocvičny nepatří

13:33 Ombudsman: Diskriminace do tělocvičny nepatří

Přístup fair play očekávala matka, když přihlásila své dvě neslyšící děti do sportovního kurzu určen…