Vzácnému onemocnění čelí tři tisíce klientů ČPZP. Jejich léčba loni stála téměř půl miliardy korun

24.02.2022 10:31 | Komerční článek

Jako vzácná označujeme ta onemocnění, která se vyskytují u méně než pěti lidí z 10 tisíc. Jedná se o velice různorodou skupinu chorob, převážně dědičných, postihujících mnohé orgánové systémy. Mají významný dopad na kvalitu života pacientů, sociální začlenění či přímo ohrožují jejich život.

Vzácnému onemocnění čelí tři tisíce klientů ČPZP. Jejich léčba loni stála téměř půl miliardy korun
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

ČPZP eviduje více než tři tisíce pojištěnců s jednotlivými vzácnými diagnózami. Na jejich léčbu ve specializovaných centrech loni pojišťovna vynaložila 483 milionů korun.

„Do dnešního dne bylo rozpoznáno více než 8 000 různých vzácných onemocnění, to znamená, že souhrnný počet pacientů není zanedbatelný. Onemocnění, jako například vrozené vývojové vady, se často projevuje brzy po narození. Další vzácné choroby se mohou poprvé projevit během dětství, nebo i v dospělosti,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Mezi vzácná onemocnění také patří poruchy látkové výměny, metabolická onemocnění, geneticky podmíněné choroby, vzácná zánětlivá onemocnění či vzácné nádory včetně některých typů leukémií.

Počty pojištěnců ČPZP s vybraným vzácným onemocněním a náklady na jejich léčbu:

tabulka

Ze svých dat ČPZP vybrala metabolická onemocnění a některé geneticky podmíněné choroby, z nichž nejčastěji jsou zastoupeny poruchy metabolismu minerálů, například mědi. Například s cystickou fibrózou se léčí 210 klientů ČPZP, za které třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR loni uhradila 67 milionů korun. Poruchy metabolismu minerálů se týkají 552 pojištěnců s ročními náklady na léčbu ve výši 3,5 milionu korun.

„K nejnákladnějším diagnózám patří hemofilie typu A (nedostatek faktoru VIII). Léčba pojištěnců ČPZP trpících touto vzácnou chorobou si například jen za rok 2017 vyžádala 104 miliony korun. Nemalé prostředky z veřejného zdravotního pojištění jsou vynakládány i v souvislosti se spinální muskulární atrofií (SMA). Na léčbu pacientů s touto diagnózou jsme v uplynulém roce 2021 vynaložili v souhrnu 161 milionů korun,“ upřesňuje mluvčí Mazurová.

Na vzácné nemoci pamatuje ČPZP i ve svých preventivních programech. Zákonným zástupcům dětí nemocných celiakií poskytuje příspěvek na bezlepkovou dietu a příspěvek na nízkobílkovinnou dietu pro děti s dědičnými metabolickými poruchami.

Světový den vzácných onemocnění letos připadá na 28. února. Poprvé byl vyhlášen 29. února 2008 evropskou organizací sdružující pacientské organizace zastupující zájmy nemocných EURORDIS 2008. Cílem edukační kampaně je zvýšit povědomí široké veřejnosti o těchto nemocech a jejich léčbě a napomoci pacientům a jejich rodinám překonávat překážky, kterým musí čelit.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…