Výdaje za léčbu rakoviny v ČPZP loni klesly o pětinu na 2,6 miliardy Kč

03.02.2022 10:44 | Komerční článek

Náklady České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) na léčbu klientů s rakovinou loni překročily částku 2,6 miliardy Kč. To je ovšem téměř o pětinu méně proti roku 2020, kdy si léčba onkologických pacientů registrovaných u ČPZP vyžádala rekordních 3,3 miliardy Kč. Vyplývá to ze statistik, které třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR uveřejňuje u příležitosti Světového dne boje proti rakovině.

Výdaje za léčbu rakoviny v ČPZP loni klesly o pětinu na 2,6 miliardy Kč
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

Za nižšími výdaji na léčbu rakoviny je pandemie COVID-19, která způsobila reálně zhoršenou dostupnost zdravotních služeb pro naše pojištěnce. Na plánované vyšetření či ošetření často pojištěnec nepřišel, a to buď z důvodů onemocnění COVID, z důvodů karanténních opatření nebo kvůli obavám z nákazy ve zdravotnickém zařízení. Nemocnice byly přetížené hospitalizovanými COVID pacienty, běžná léčba včetně operativy byla odkládaná. Tím, že pojištěnec nepřišel na preventivní prohlídku nebo na některé screeningové vyšetření, klesla i míra nově objevených onemocnění. Toto vše mělo dopad na pokles nákladů. Z dlouhodobého hlediska se jedná pouze o péči odloženou a ČPZP předpokládá, že náklady na léčbu onkologických onemocnění v dalších letech opětovně porostou.

S onkologickým onemocněním se nyní léčí přes 48 tisíc pojištěnců ČPZP. U žen je nejčastější diagnózou rakovina prsu, se kterou se v roce 2021 léčilo přes 9 200 pacientek. Za jejich léčbu v uplynulém roce ČPZP uhradila více než 421 milionů Kč. Muži čelí zejména zhoubnému nádoru prostaty. V uplynulém roce jich jen u ČPZP bylo téměř 6 600 a na jejich léčbu putovalo přibližně 248 milionů Kč.

Počty onkologicky nemocných pojištěnců ČPZP a náklady na jejich léčbu

rok

2017

2018

2019

2020

2021 *

Počet pacientů

44 825

46 708

48 977

48 439

48 660

Náklady v tis. Kč

2 351 378

2 528 824

2  854 635

3 302 021

2 623 890

* předběžné údaje, rok 2021 dosud není účetně uzavřen

Preventivní prohlídku nevynechávat

Počínající zhoubné onemocnění mohou odhalit preventivní lékařské prohlídky nebo cílená screeningová vyšetření. Pokud se vážná nemoc zjistí čas, šance na vyléčení je daleko vyšší. Léčba pak méně zatěžuje zdraví a psychiku pacienta a náklady z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou mnohem nižší. Na preventivní vyšetření u praktického lékaře, které je hrazeno z prostředků zdravotního pojištění jednou za dva roky, by si měl každý dospělý pojištěnec vyšetřit čas. ČPZP za loňský rok eviduje celkem 206 565 pojištěnců s vykázanou preventivní prohlídkou z celkového počtu 970 165 registrovaných pojištěnců starších 19 let. Preventivní vyšetření loni podstoupilo 22 procent žen a 20 procent mužů, kteří jsou registrováni u České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Mobilní aplikace ČPZP připomene termín preventivní prohlídky

Klienti ČPZP si mohou nechat zasílat upozornění na blížící se termín preventivní prohlídky zcela automaticky, mobilní aplikací ČPZP "Zdraví v mobilu". Přihlášeným pojištěncům je včas zobrazeno upozornění s blížícím se termínem, v aplikaci také uvidí, kdy byli naposledy na preventivní prohlídce. Kromě toho ČPZP nabízí pro své pojištěnce, kteří nemají chytrý mobil, možnost zasílání SMS s upozorněním na blížící se termín preventivní prohlídky u lékaře. Tato služba je pro klienty zcela zdarma a zahrnuje základní preventivní prohlídky (praktický lékař, gynekologie a stomatolog). K této službě se lze registrovat na pobočkách nebo Infocentru ČPZP. Na základě našich upozornění si pojištěnec musí prohlídku u svého lékaře sjednat individuálně.

Preventivní programy ČPZP míří i na onkologickou prevenci

Prevenci onkologických onemocnění ČPZP dlouhodobě podporuje také prostřednictvím nabídky preventivních programů. Například Program onkologické prevence s příspěvkem až 2 000 Kč je určen pojištěncům od 35 let na komplexní onkologickou preventivní prohlídku provedenou na specializovaných pracovištích, ve kterých je možné absolvovat preventivní onkologickou prohlídku. Další programy jsou zaměřeny na preventivní vyšetření rakoviny prsu, kůže, prostaty a tlustého střeva. Klienti mohou na tato vyšetření využít příspěvek pojišťovny ve výši 500 Kč.

Světový den boje proti rakovině si každoročně připomínáme 4. února

Tento den v celosvětovém měřítku upozorňuje na problematiku nádorových onemocnění a jejich prevenci, diagnostiku a léčbu a současně vyjadřuje uznání organizacím, společenstvím i jednotlivcům za jejich odhodlání zmírnit globální dopad této nemoci.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády uspořádal zaměstnaneckou sbírku oblečení pro Oděvní banku u příležitosti Giving Tuesday

10:57 Úřad vlády uspořádal zaměstnaneckou sbírku oblečení pro Oděvní banku u příležitosti Giving Tuesday

Úřad vlády se letos poprvé zapojil do Světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday. Uspoř…