Zpráva o vývoji malého a středního podnikání nepřinesla zásadní změny. Situace podnikatelů se nelepší

04.09.2017 20:33

Zprávu o vývoji malého a středního podnikání vydanou ministerstvem průmyslu a obchodu, kterou dnes projednala vláda, považuje Hospodářská komora za sice popisný a faktografický dokument, který však neobsahuje odpovědi na základní otázku. A sice, jak stát malé a střední podnikatele a živnostníky podpořil.

Zpráva o vývoji malého a středního podnikání nepřinesla zásadní změny. Situace podnikatelů se nelepší
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Materiál téměř vůbec nehodnotí efektivnost uskutečněné podpory ani podrobněji neanalyzuje jednotlivá konkrétní opatření. Místo toho, aby předložený dokument dokladoval a rozebral, jak podnikatelům pomohl, přináší jen obsáhlou mozaiku informací o různých formách a možnostech podpory malého a středního podnikání v roce 2016.

Zpráva také obsahuje kapitolu o pokračujícím snižování byrokratické zátěže. Takový vývoj je ale podle Hospodářské komory v době rostoucí regulace podnikatelského prostředí spekulativní. „Tato vláda o snižování byrokracie a papírování hovoří jen ve velmi obecných frázích a formou příslibů. Konkrétní kroky nicméně podnikatelé a živnostníci, bohužel, nepocítili,“ řekl viceprezident Hospodářské komory ČR Roman Pommer.

Právě na byrokratickou zátěž poukazuje Hospodářská komora dlouhodobě a vládu za její nečinnost dlouhodobě kritizuje. „Firmy se i nadále potýkají s enormní záplavou všelijakých formulářů, evidencí a vůbec administrativy místo toho, aby se věnovaly svému předmětu podnikání. K tomu jim kabinet na bedra nakládá další problémy, spojené například s novými sociálními dávkami. Jedni podnikatelé se musejí vyrovnat se snížením výdajových paušálů, druzí s nařízeným růstem minimálních a zaručených mezd. Podmínky pro podnikání se bohužel až příliš často mění a prostředí se stává stále nepřehlednějším,“ řekl ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.

Další aspekt, který Hospodářská komora v souvislosti s podporou drobných podnikatelů postrádá, je jakákoliv zmínka o mistrovské zkoušce, kterou Hospodářská komora ČR považuje pro další rozvoj drobného podnikání a řemesla za stěžejní. „Právě mistrovskou zkoušku považuji za klíčovou součást systému zejména pro drobné podnikatele a živnostníky. Přinese větší prestiž řemeslu, tedy oboru, který v posledních letech nemůže najít kvalifikovanou pracovní sílu,“ dodává viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…