Bolest - varovný signál artrózy?

11.07.2013 0:00

Artróza se netýká jen starších lidí, ale stále častěji postihuje i jedince mladšího věku.

Bolest - varovný signál artrózy?
Foto:
Popisek:

Je artróza hrozbou třetího tisíciletí? V příštích dvaceti letech se má podle odhadu odborníků počet lidí s postiženými klouby zdvojnásobit. Souvisí to s celkovým stárnutím populace, ale i se změnou životního stylu.

Artróza je starší než lidstvo samo a patří k nejčastějším kloubním onemocněním. Známky postižení kloubů byly objeveny u starověkých mumií, ale dokonce už i na kostech dinosaurů.

Vleklé nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubů postihuje především velké nosné klouby dolních končetin, které jsou nevíce namáhané - kolena a kyčle. Podle statistik jí trpí až 70 procent lidí starších 65 let. Častěji jsou postiženy ženy. „Při artróze postupně dochází od ojedinělé bolesti až po bolestivou omezenou hybnost postižených kloubů, která končí úplnou neschopností pohybu. Kloub se postupně deformuje  a může postupně dojít až k jeho úplnému znehybnění – ankylóze,“ vysvětluje privátní ortoped MUDr. Jan Novotný. „Stupeň artrózy určíme podle rentgenového vyšetření:  první stupeň je počínající artróza, čtvrtý stupeň je těžká artróza. U vyšších stupňů artrózy a výrazných potíží pacienta je indikováno chirurgické řešení -kloubní náhrada, takzvaná endoprotéza. Artrózu nelze konzervativně vyléčit, lze tlumit subjektivní potíže pacienta a ovlivnit průběh onemocnění, kvalitu a stav chrupavky.

Jak se pozná artróza?
Na začátku se může projevovat docela nenápadným praskáním nebo vrzání při pohybu, postupně se přidává zhoršení rozsahu hybnosti. Dalším příznakem bývá citlivost kloubu na chlad, například při změně počasí, bolesti při námaze i v klidu. „Jedním z prvních projevů artrózy může být i ranní ztuhlost,“ říká MUDr. Novotný. „Když se delší dobu pohybujete, pak tento pocit zmizí.“ Intenzita bolesti je nejdřív slabá a občasná. Ve vyšších stádiích se objevují deformity a omezení hybnosti kloubu. Bolest je pak intenzivnější. Kolena se většinou začínají nenápadně ohlašovat už okolo čtyřicítky, o několik let později i kyčle. Artrózou nemusí být postiženy jen velké klouby, ale i drobné klouby rukou, nohou a páteře.

Patříte do rizikové skupiny?
Degenerativní změny vznikají v místech nejčastějšího a největšího zatížení pohybem a váhou: „Záleží na tom, jak se ke svému tělu chováte, tedy jak jste na tom se životosprávou a pohybem,“ podotýká MUDr. Novotný. „Vliv na vznik artrózy má chybné přetěžování kloubů i jednostranná zátěž. V tom případě hovoříme o primární artróze.“ Mezi rizikové skupiny patří například horníci, řidiči, tanečníci a dělníci pracujících se sbíječkou, ale také příležitostní sportovci, jejichž klouby nejsou ze školy, či sedavého zaměstnání na extrémní zatížení zvyklé a „rády“ se poškodí při squashi, na snowboardu, při běhu a podobných aktivitách. Lidé, kteří mají vrozené vady, například dysplázii kyčelního kloubu, mají takzvanou sekundární artrózu, která vzniká na podkladě anatomických změn v kloubu. Ty mohou být vyvolány i jako následek úrazu.

Proč tak bolí?
Artróza bolí, protože pod chrupavkami jsou citlivá nervová zakončení. Tím, jak se postupně chrupavka degeneruje a obrušuje, nervová zakončení se odhalují a cítíte bolest. Samotná chrupavka senzitivní inervaci nemá. Pro zvládnutí akutních příznaků se podávají nesteroidní antirevmatika: “U artrózy může být přítomen i reaktivní aseptický zánět,” vysvětluje ortoped. Ten následně může vyvolat otok kloubu a tím zvyšovat bolest. Antirevmatika mírní bolest, působí protizánětlivě a tlumí tvorbu otoků. Antirevmatika by neměli brát pacienti s vředovou chorobou a zvýšeným krevním tlakem. Jejich nevýhodou je totiž řada vedlejších účinků, například na trávicí trakt. Šetrnější jsou léky modifikující artrózu, které se podávají jak perorálně, tak injekčně přímo do kloubní dutiny, působí regeneračně na kloubní chrupavku, zlepší kvalitu nitrokloubní tekutiny a takzvaně „promažou“ kloub. Jsou ale  poměrně drahé.“

Další cestou ke zmírnění akutních potíží je„obstřik“ kortikosteroidy - hormonálními přípravky, které se používají k mírnění zánětlivých projevů a nejčastěji se pomocí injekce aplikují přímo do kloubní dutiny: “Tyto obstřiky se používají k okamžitému zklidnění. Sice přinesou pacientovi úlevu poměrně rychle, potíží ho ovšem zbaví jen na přechodnou dobu a navíc artrózu neléčí. Pacienti se mnohdy obstřiků dožadují, ale nedoporučuji je provádět častěji jak jednou za dva až tři měsíce. Při opakované a časté aplikaci kortikoidů totiž může dojít k závažnému poškození kloubu.”  Vedlejším účinkům léků se lze částečně vyhnout také použitím mastí a gelů, které se přímo aplikují na místa bolesti. Nezastupitelné místo v terapii artrózy mají i fyzikální a rehabilitační postupy, eventuálně lázeňská léčba.

Nelenošte!
„Důležitý je přiměřený pohyb a zatěžování,“ říká MUDr. Novotný. „Dostatečnou a vhodnou pohybovou aktivitou docílíte posílení svalů a stabilizace kloubů. Pohyb také zlepšuje vytrvalost a zvyšuje rozsah pohybu postižených kloubů.  U artrózy byste se měli vyhnout sportům způsobujících nadměrné přetěžování  kloubů a spojených s jednostrannou zátěží, například běhu na tvrdém povrchu, nebo aerobiku. K nejvhodnějším typům pohybové aktivity patří plavání,cvičení ve vodě, jízda na kole nebo rotopedu a chůze spíše po měkkém povrchu.“  Zkuste místo autem nebo veřejnou dopravou jít do práce pěšky, nebo si kupte hůlky pro nordic walking a o víkendu se místo posezení u televize vydejte na vycházku. Za pár týdnů uvidíte sami…

Vsaďte na účinnou prevenci
Upravte svou životosprávu a snažte se regulovat tělesnou hmotnost. Vyhněte se nadměrné zátěži při sportu, který provozujete příležitostně. Snažte se u postižených kloubů zachovat cvičením alespoň stávající rozsah hybnosti. Do jídelníčku zařaďte ryby, čerstvé ovoce a zeleninu (obsahují beta-karoten a vitamín C ), dbejte na přísun vitamínu E a nahraďte bílé pečivo celozrnnými výrobky.

Nesahejte hned po lécích!
Pokud cítíte bolest v jakémkoli kloubu delší dobu, neodkládejte návštěvu lékaře. V případě prvních potíží, které provází bolest nesahejte hned po lécích. Omezte přechodně zátěž kloubu a zkuste přípravky s analgetickým účinkem, například osvědčený Dolgit ve formě masti nebo gelu. Velmi dobře se vstřebává a účinná látka Ibuprofen proniká přímo do centra bolesti. Už za půl hodiny vám přinese úlevu a efekt přetrvá až několik hodin. Lokální aplikace je vhodná zejména v prvních fázích artrózy, v případě rozsáhlých degenerativních změn už nepomůže.
Na postižený kloub můžete přikládat i Priesnitzův obklad.

Víte, že…
…lékaři z univerzity v německém Göttingenu objevili ve vážně poškozených chrupavkách buňky, které by možná samy mohly nemocnou chrupavčitou tkáň opravit? Podle agentury DPA je odhalili v kloubech u poničených chrupavek. Odborníci doufají, že by objevené buňky mohly přispět k léčbě artrózy a ukázat cestu k odstranění obtíží s koleny a kyčlemi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…