Černý kašel ohrožuje stále víc lidí i ve vyspělých zemích

26.02.2013 0:00

Již od 90. let ve vyspělých zemích stoupá počet onemocnění černým (dávivým) kašlem, odborně pertusí.

Černý kašel ohrožuje stále víc lidí i ve vyspělých zemích
Foto:
Popisek:

Jde o bakteriální onemocnění, jehož zdrojem je nemocný člověk, který vylučuje bakterie dýchacími cestami. K přenosu proto dochází kapénkovou infekcí, nakažlivost je až 80%. U kojenců a starších lidí může jít o velmi závažné onemocnění. Řešením je očkování. Existuje pro kojence a v upravené verzi pro starší děti a dospělé, které chrání též proti tetanu a záškrtu.

Onemocnění je nebezpečné hlavně pro malé kojence, kteří nemají mateřské protilátky a nejsou ještě očkováni, proto jsou vysoce vnímaví. „Nemoc u nich probíhá velmi těžce, často s komplikacemi jako jsou zápal plic, poškození mozku, může končit i úmrtím dítěte“, popisuje primář novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice doc. Jan Janota. I když se hovoří o „dětské nemoci“, může postihnout všechny věkové skupiny. U osob nad 60 let rovněž narůstá výskyt komplikací a je proto pro ně také vysoce nebezpečná.

Onemocnění se zpočátku projevuje jako běžný katar horních cest dýchacích – rýmou, kašlem, horečkou. U kojenců se asi po 10 dnech začne v dýchacích cestách tvořit hustý hlen, přestanou jíst, pít a nemohou dýchat. Nastupují vysilující záchvaty kašle, které často končí zvracením. Naproti tomu u dospělých onemocnění probíhá v mírné formě jako lehké onemocnění dýchacích cest a pacient často ani netuší, že by se mohlo jednat o černý kašel.

V bývalém Československu se proti černému kašli začaly narozené děti očkovat v r. 1958. „Imunita po očkování, ale ani po proběhlém onemocnění, není bohužel dlouhodobá, její přetrvávání se uvádí po očkování až 12 let, po onemocnění až 20 let“, varuje primářka infekčního oddělení a očkovacího centra Thomayerovy nemocnice Stanislava Šimková.

Proč se nechat očkovat proti černému kašli?
Z průzkumů vyplývá, že zdrojem onemocnění pro novorozence a malé kojence jsou dospělé osoby, u kterých nákaza probíhá formou lehkého onemocnění dýchacích cest. Další studie uvádí, že ve 42 % případů onemocnění malých kojenců je zdrojem nemoci jejich matka a v 80 % případů onemocnění u těchto dětí cirkuluje nemoc mezi členy nejbližší rodiny, kteří jsou tak pro dítě rizikem. „Mladé ženy před plánovaným těhotenstvím, stejně jako ostatní členové rodiny, kteří přijdou do styku s nově narozeným dítětem, by proto měli dostat posilující vakcínu proti černému kašli. To se týká i osob, které nebyly v minulosti očkovány, ať už nemoc prodělaly nebo ne“, shodují se oba primáři z Thomayerovy nemocnice.

Kromě očkovací látky pro děti, která se podává jako součást kombinované vakcíny od 9 týdnů věku, je na trhu upravená očkovací látka pro starší děti a dospělé. Tato vakcína je kombinovaná a kromě černého kašle chrání též proti tetanu a záškrtu, čehož lze s výhodou využít např. u cestovatelů. Očkování je účinné i u starších osob nad 65 let a je jim rovněž doporučeno v případě, že jsou v kontaktu s kojencem v rodině. Očkováním touto vakcínou lze nahradit pravidelné přeočkování proti tetanu. Vakcína je bezpečná a je účinným nástrojem ke snížení nemocnosti a úmrtnosti na černý kašel. Očkování proti černému kašli je dobrovolné, placené a zájemci se mohou obrátit buď na svého praktického lékaře, nebo na nejbližší očkovací centrum.

Očkování je doporučeno
  • matkám před otěhotněním nebo v prvních dnech po porodu
  • otcům a dalším členům rodiny ideálně před narozením dítěte
  • všem osobám pečujícím o děti do 12 měsíců věku (chůvy,                                         
  • personál kojeneckých ústavů)
  • zdravotníkům ošetřujícím novorozence, nedonošené děti apod.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Redakce

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

„Spal ty noviny od Babiše!“ A pak už nepřivezla nákup. Senioři promluvili

10:14 „Spal ty noviny od Babiše!“ A pak už nepřivezla nákup. Senioři promluvili

Senioři se čím dál častěji setkávají s nátlakem, manipulací a vydíráním kvůli svým volebním preferen…