Celní správa: Nelegální byznys a úniky na daních za více než dvě miliardy korun

26.07.2024 19:02 | Tisková zpráva

Již od roku 2004 je pro celní správu v oblasti pátrání jedním z primárních cílů boj proti ilegálním výrobcům cigaret a zpracovatelům tabákových listů určených ke kouření, kteří zásobují ilegální továrny na výrobu cigaret na území České republiky a EU. Za období 20 let se podařilo českým celníkům odhalit 47 nelegálních výroben, zajistit více než 240 milionů cigaret a 950 tun tabáku. Daňové úniky byly vyčísleny na 2,2 miliardy korun.

Celní správa: Nelegální byznys a úniky na daních za více než dvě miliardy korun
Foto: Celní správa
Popisek: Celní správa

Po obchodování se zbraněmi a drogami je to další nejvíce výdělečný obchod.    Podle výkonného ředitele Českého sdružení pro značkové výrobky Lukáše Horáka dosahuje podíl cigaret bez českého kolku aktuálně cca 15–20 % domácí spotřeby, část tvoří legální nákupy soukromých osob v zahraničí. Je to způsobeno zejména rychle rostoucí cenou cigaret u nás ve srovnání s okolními zeměmi.

V minulosti byly mimo průmyslové ilegální zpracování celníky průběžně odhalovány rukodělné manufakturní výrobny cigaret. Cigarety se vyznačovaly velmi špatnou kvalitou, krabičky na ně se plnily a lepily ručně a v mnoha případech obsahovaly pouze 18–19 kusů. Starší repasované výrobní stroje jsou schopné vyrobit 2 500 kusů cigaret za minutu. S menším strojním zařízením lze za stejný čas vyrobit 700 kusů cigaret. Jeho předností je snadná manipulace a rychlý transport dle aktuální potřeby. Postupem času organizované skupiny pachatelů přecházely k modernějšímu a výkonnějšímu strojnímu vybavení. Například v roce 2022 se celníci setkali poprvé s výrobním zařízením zn. MOLINS - MARK 9, jehož výrobní kapacita byla až 5 000 kusů cigaret za minutu. Kompletní sestavené nelegální zařízení má hmotnost cca 15 tun. Jeho součástí je výrobní a balicí stroj, stroj na řezání a úpravu tabáku, kompresory, vývěvy a dopravníky. Investice nelegálních výrobců do zařízení včetně pronájmu budov a jejich stavebních úprav a logistiky se pohybuje okolo 10 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Prodej varuje majitele solárů, kteří si stále nezajistili odpovědnost za odchylku

10:34 ČEZ Prodej varuje majitele solárů, kteří si stále nezajistili odpovědnost za odchylku

I přes opakované upozorňování si tisíce majitelů domácích fotovoltaik stále nezajistily u dodavatele…